Japonský organizovaný zločin čaká utiahnutie finančných kohútikov. Možno. Tamojšia banková asociácia ohlásila, že jej s členmi jakuzy, ktorí nesplácajú úvery, došla trpezlivosť a že sa ich bude s pomocou polície snažiť vytesniť z radov svojich zákazníkov.
Radikálny krok bánk je reakciou na škandál okolo obrovskej finančnej skupiny Mizuho, ktorá v septembri priznala, že zločineckým bandám poskytovala peniaze cez divíziu spotrebiteľských úverov Orient Corp.
Predseda bankovej asociácie Takeši Kunibe reportérom na včerajšej tlačovej konferencii oznámil, že viac ako 200 domácich a zahraničných bankových ústavov bude s policajtami zdieľať informácie o kriminálnych syndikátoch, ktoré by tak mali prísť o zdroje financovania.
Po vypuknutí aféry nariadil regulátor Mizuho vylepšiť interné procedúry a odhalené podozrivé transakcie ihneď hlásiť. Požičiavanie peňazí "asociálnym živlom", ako ich Kunibe nazval, trvalo viac ako dva roky, než si ho niekto všimol. Celkom gangstri získali 2 miliardy USD, väčšinou formou úverov na autá.
Vysporiadať sa s praktikami jakuzy bude pre japonské banky tvrdý oriešok. Záujemcovia o úver z radov kriminálnikov spravidla po získaní peňazí zaplatia jednu až dve splátky, aby sa vyhli trestnému stíhaniu, a potom už banke nič ďalšie nepošlú. V roku 2009 skrachovala banka založená starostom Tokia na podporu malých a stredných podnikov, pretože v pazúroch Jakuzy skončila veľká časť jej úverového portfólia.
Redakcia Patria Online ďalej odporúča:
MMF varuje pred stavom rakúskych bánk |
O rok neskôr polícia ohlásila "zdvojnásobenie" úsilia o tvrdý postih mafie s tým, že sa jej členovia v snahe vylepšiť si príjmy čoraz viac zameriavajú na stavebníctvo, odpadové hospodárstvo a finančné trhy. Parlament schválil zákon, ktorý od všetkých záujemcov o úver vyžaduje podpísať čestné vyhlásenie, že nie sú súčasťou Jakuzy.
Začiatkom tohto roka sa brokeri spojili s políciou a potenciálni klienti musia prejsť filtrom cez databázu s desiatkami tisíc mien spojených s kriminálnym podsvetím. Podobný zámer teraz majú banky, ktoré sa tak snaží obnoviť dôveru ľudí vo svoje podnikanie.
Podľa Jakea Adelsteina, ktorý jakuzu dlhodobo sleduje a píše o nej, by opatrenia mohli priniesť čiastočný úspech. Gangstri by vraj ale mohli skúsiť úhybný manéver a prevádzať úvery na spoločníkov, ktorí ešte v databázach nefigurujú. "Pokiaľ si udržujete odstup a vaše fotky nie sú v tlači, ste v suchu," tvrdí autor, ktorého memoáre z roku 2009 budú sfilmované v snímke Tokyo Vice s Danielom Radcliffom v hlavnej úlohe.
(Zdroje: FT, Bloomberg)
Patria Online
Obchodovanie: www.patria-direct.sk
Spravodajstvo: www.patria.cz