Kľúčovým slovom posledných niekoľkých dní je Sýria. Všetci o nej hovoria, všetci ju vo svojich textoch zmieňujú a takmer všetci ju používajú ako alibi pre pokles akciových a menových trhov. Napriek tomu som toho názoru, že posledný vývoj na akciových burzách nie je o Sýrii, ale o niečom úplne inom.
Ak si spomínate, zlom indexu SP500 nastal 2. augusta tohto roka - v čase, keď sa síce o Sýrii už hovorilo, ale zďaleka nešlo o tak pálčivé témy. Oveľa väčším problémom v tom čase bola (a stále je) diskusia o tom, či americká centrálna banka FED začne utlmovať svoju prítomnosť na trhu hypotekárnych resp. štátnych dlhopisov. Do toho začali rásť výnosy na 10-ročných štátnych dlhopisoch Spojených štátov a v Európe sa začalo hovoriť o tom, že Grécko bude potrebovať ďalšiu tranžu medzinárodnej pomoci. A aby toho všetkého nebolo dosť, technickí analytici začali biť na poplach a tvrdiť, že sa na ich grafoch objavuje tzv "znamenie Hindenburg". Pre neznalých - ide o súčasný výskyt niekoľkých indikátorov, ktoré v histórii vždy predchádzali kolosálnemu prepadu najmä akciových trhov. Tento rok je koncentrácia týchto signálov najvyššia od roku 2008, kedy - napríklad - skrachovala banka Lehman Brothers.
Tým rozhodne nechcem naznačiť, že nás čaká opakovanie udalostí roka 2008. Ak by k tomu však predsa len malo dôjsť, všetko by totiž bolo pravdepodobne oveľa horšie. Bilancie centrálnych bánk sú násobne väčšie, než boli pred finančnou krízou, a aj keď si centrálne banky môžu fakticky natlačiť peňazí, koľko chcú, nie je to asi to pravé orechové. Vlády najmä západoeurópskych krajín kraulujú v dlhu a tamojší bankový sektor robí všetko pre to, aby nemusel svojim klientom požičať ani jediné euro. Čína výrazne spomaľuje a navyše začína (celkom logicky) preferovať vlastných výrobcov pred dovozom zo Západu. Snáď to nejako ustojíme ...
Petr Žabžasenior maklér Patria Online Obchodovanie: www.patria-direct.sk |