StoryEditor

Tretí operátor rozbúril vody

12.03.2007, 23:00

Namiesto z dvoch mobilných operátorov si už viac ako mesiac môžeme vyberať z troch. K Orangeu a T-Mobile začiatkom februára pribudla spoločnosť Telefónica O2.
Väčšina ľudí očakávala od nového mobilného operátora predovšetkým nižšie ceny. Telefónica O2 sa nijako netajila, že práve na toto želanie sa zameria. Svedčila o tom aj jej prvá ponuka. Každému, kto sa vopred zaregistroval, sľúbila Telefónica O2 volanie za dve koruny za minútu vo vlastnej sieti kedykoľvek a hlavne navždy. Táto ponuka zlákala viac ako 600-tisíc ľudí, ktorí sa v Telefónike zaregistrovali.

V sieti T-Mobile
Telefónica O2 zatiaľ nemá vybudovanú vlastnú sieť. Napriek tomu môžu jej zákazníci telefonovať na celom území Slovenska. Nový operátor sa totiž dohodol so spoločnosťou T-Mobile, že bude môcť využívať jej sieť. Telefónica O2 však bude postupne budovať aj vlastnú sieť. Prikazuje jej to licencia, na základe ktorej pôsobí na Slovensku. Podľa nej musí do septembra tohto roku mať aspoň 400 vysielačov. Do konca roku by ich malo byť o sto viac.
Postupne, ako bude Telefónica O2 budovať svoju sieť, bude vypínať aj národný roaming. Vždy, keď pokryje istú oblasť vlastným signálom, jej klienti už nebudú môcť volať prostredníctvom siete T-Mobile. Telefónica O2 však nebude spúšťať každý vysielač samostatne, ale vždy, keď bude mať pokrytú napríklad istú časť mesta, vypne v tejto oblasti národný roaming. Ak by hneď vypla národný roaming pri každom spustení vlastného vysielača, klienti by mohli mať problém s prechodom zo siete Telefónica O2 do národného roamingu.

Paušály o pár mesiacov
Kým na začiatku predávala Telefónica O2 svoje produkty len cez internet a telefón, v súčasnosti má na Slovensku už deväť predajní. Okrem klasických kamenných predajní využíva aj predajné kiosky. V nich však môžu zákazníci využiť rovnaké služby ako v ostatných predajniach. Postupne by mali pribúdať ďalšie obchody.
Spolu s otvorením obchodov začala Telefónica O2 predávať aj telefóny a príslušenstvo k nim. Zatiaľ ich nemá veľa, ďalšie pribudnú pravdepodobne až vtedy, keď začne predávať aj paušály. Predstavitelia spoločnosti sľubujú, že fakturované služby budú ponúkať v druhom štvrťroku. Ceny by tak mali byť známe najneskôr o dva až tri mesiace.

Konkurencia vraj nereaguje
Telefónica O2 svojím príchodom rozvírila trh. Jej predplatená karta Jednotka ponúka také ceny volaní, ktoré sú až niekoľkonásobne nižšie, ako si účtuje pri predplatených kartách konkurencia. Obaja mobilní operátori preto ponúkli akciové ceny volaní z predplatených kariet. Napriek tomu tvrdia, že ich akciové ponuky nie sú reakciou na ponuku spoločnosti O2.
"Na aktivity konkurencie nemáme dôvod reagovať, keďže byť neustále najlepšou voľbou pre našich zákazníkov v pomere ceny a hodnoty, ktorú mu poskytujeme, je našou dlhodobou stratégiou," tvrdí hovorca spoločnosti Orange Peter Tóth. Podobne sa vyjadril aj Andrej Gargulák zo spoločnosti T-Mobile.
Obaja starí mobilní operátori sa zhodujú aj v tom, že nezaznamenali odlev zákazníkov. "Práve naopak, počet našich zákazníkov, ktorý na prelome rokov prekročil hranicu troch miliónov, neustále rastie," vraví Tóth.

01 - Modified: 2003-05-04 22:00:00 - Feat.: 0 - Title: V kráľovstve elektroniky a luxusu 02 - Modified: 2003-05-04 22:00:00 - Feat.: 0 - Title: TOP 5 03 - Modified: 2003-05-04 22:00:00 - Feat.: 0 - Title: TOP 5 04 - Modified: 2003-05-04 22:00:00 - Feat.: 0 - Title: Ako sa rodila Amerika 05 - Modified: 2003-05-04 22:00:00 - Feat.: 0 - Title: Americké rozčarovanie
menuLevel = 2, menuRoute = finweb/osobne-financie, menuAlias = osobne-financie, menuRouteLevel0 = finweb, homepage = false
04. október 2022 22:16