Je tak väčšia šanca, že mu obchodník uzná reklamáciu, alebo zistí, že policajti nepostupovali správne. Otázka teda znie, do akej výšky sa môžu vyšplhať náklady na právne zastupovanie. Hodinová konzultácia väčšinou nestojí menej ako tisíc korún. Náklady na prípadný súd sú niekoľkonásobne vyššie. Riešením však môže byť, že si občan poistí právnu ochranu. Komplexné krytie nestojí viac ako 4 400 korún ročne.
"Poistenie právnej ochrany by malo klienta kryť pred náhodnými právnymi spormi a pokryť náklady, ktoré sú s nimi spojené, prípadne ich zmierniť," vysvetľuje Pavol Oravský z marketingu D.A.S. poisťovne právnej ochrany. Ak si vodič, napríklad, poistil právnu ochranu motorového vozidla a stane sa dopravná nehoda, môže zavolať na tiesňovú linku právnej pomoci, kde mu právnik poradí, ako má postupovať. Na políciu a do poisťovne však musí ísť motorista sám. Právna ochrana nastupuje až vtedy, keď sa cíti byť poškodený. Havarijná poisťovňa mu, napríklad, neuzná nárok na náhradu škody, alebo servis nedodrží dohodnuté výkony. "Naši právnici vedia, čo robiť a za klienta zaplatíme náklady za súdnych znalcov, súdne trovy a ďalšie náklady s tým súvisiace. Aj v prípade, že by klient spor náhodou prehral, poisťovňa súdne trovy a náklady protistrany uhradí," vysvetľuje Oravský.
Klient však nemôže počítať s tým, že mu poisťovňa poskytne náhradu za zaplatenú pokutu alebo škodu, ktorú sám spôsobil. Platí aj to, že ak už poistná udalosť nastane, záujemca sa nemôže spätne poistiť. Pri poistení právnej ochrany sa neuplatňuje žiadna obdoba systému bonus - malus, ktorý je známy z havarijného alebo povinného zmluvného poistenia. Ak teda klient využil počas roka služby poisťovne, cenu jeho poistky to neovplyvní.
Poistenie právnej ochrany sa od bežných poistení odlišuje aj formou plnenia. V prípade, že dôjde k poistnej udalosti, klient nedostane z poisťovne peniaze, ale právnika. Minimálne jeho radu. V poisťovni D.A.S. môže poistné krytie pre súkromné osoby dosiahnuť maximálne 350-tisíc korún a pre právnické osoby 500-tisíc korún pre každý prípad právnej ochrany. "Doteraz sa však nestalo, že by vznikla situácia, aby by sa táto suma prekročila," hovorí Oravský. Poisťovňa Generali kryje výdavky klienta, ktoré súvisia so zmluvnou právnou ochranou do výšky 200-tisíc korún ročne. Uniqa zase do sumy 500-tisíc korún ročne. "Poisťovňa hradí odmeny právnym zástupcom, náklady na právne poradenstvo, mimosúdne vymáhanie nárokov či vypracovanie znaleckých posudkov, ale aj náklady protistrany," vymenúva Daniel Vida z marketingu Generali Poisťovne.
Keď sa klient dostane do situácie, že je obvinený z trestného činu, poisťovne zaňho zaplatia kauciu od 100-tisíc do 200-tisíc korún. Ak sa na súdne pojednávanie nedostaví do určeného času, peniaze musí poisťovni vrátiť.
Poistenie právnej ochrany ponúkajú na slovenskom trhu zatiaľ len tri poisťovne. Dokopy kryjú šesť druhov rizík. Najväčším hráčom je D.A.S. poisťovňa právnej ochrany (viac ako 98-percentný podiel na trhu), ktorá sa špecializuje len na toto poistenie. Ako doplnkový produkt má poistenie právnej ochrany v ponuke Generali Poisťovna a poisťovňa Uniqa. Ostatné poisťovne ponúkajú právnu ochranu len ako súčasť niektorého z produktov. Najčastejšie poistenia zodpovednosti za škodu, ktoré sa napríklad uzatvorí s poistením domácnosti, povinného zmluvného poistenia alebo cestovného poistenia. "Nejde o samostatný produkt, ani pripoistenie," spresňuje hovorkyňa Allianz-Slovenskej poisťovne Lucia Muthová. V týchto prípadoch sú náklady na právne rady alebo zastupovanie zahrnuté v cene základného poistenia.
Čo hradí poisťovňa
- Právne rady vlastných pracovníkov alebo poverených špecialistov.
- Odmeny a náklady právneho zástupcu, ktorý má sídlo v mieste príslušného súdu prvého stupňa.
- Výdavky a náklady na súd.
- Náklady na svedkov a súdnych znalcov.
- Náklady protistrany, ktoré je potrebné uhradiť v dôsledku súdneho rozhodnutia.
- Náklady na donucovací výkon práva.
- Výdavky poisteného na cesty k súdnym pojednávaniam, na ktorých sa musí zúčastniť.
Zdroj: D.A.S. poisťovňa právnej ochrany