Napriek tomu, že Slovensko má vhodné prírodné podmienky na chov kaprov, je v dodávkach tejto tradičnej vianočnej pochúťky čoraz viac odkázané na dovoz z Českej republiky. Najväčším problémom je veľmi malá plocha klasických rybníkov vhodných na chov kaprov, ktorých je u nás len približne 1 350 hektárov. Českí chovatelia majú k dispozícii viac ako 38-tisíc hektárov, čo im zabezpečuje nielen sebestačnosť v dodávkach rýb, ale umožňuje tento artikel úspešne exportovať aj do okolitých krajín.
Podľa vyjadrenia Jána Kohúta zo Slovenského rybárskeho zväzu sa plochy rybníkov vhodných na chov kaprov medziročne vôbec nezvýšili, ba dokonca v niektorých regiónoch aj klesli. Zväz patrí medzi najväčších domácich producentov a v tomto roku dodá na predvianočný trh viac ako 60 ton kaprovitých rýb. Okrem vlastného veľkoobchodného predaja zabezpečuje aj distribúciu predajcom v rámci celého Slovenska.
Napriek zvýšeným prevádzkovým nákladom sú ich predajné ceny na úrovni minulého roka a pohybujú sa okolo 80 korún za kilogram. Podľa Kohúta má konzumácia kaprov na Slovensku skôr sezónny charakter, keďže väčšina čerstvej produkcie sa dostáva k zákazníkovi až v závere kalendárneho roka. Spotreba v ostatných mesiacoch roka je úplne minimálna a obmedzuje sa iba na predaj mrazených rýb. Veľký podiel tuzemských kaprov nepochádza z klasických rybníkov, ale z viacúčelových vodných nádrží, určených na rekreáciu, zavlažovanie a podobne. Rybári sa v rámci týchto vodných plôch musia podriadiť ich pôvodnému učelu, čo rozvoj chovov značne limituje.
StoryEditor