StoryEditor

Od IT firiem počuť dobré aj zlé správy

24.07.2006, 00:00

Technologickým firmám sa v druhom štvrťroku tohto roka darilo striedavo. Akcionárov sklamali najväčší svetový výrobca polovodičov Intel a aj internetová firma Yahoo!. Naproti tomu svojim podielnikom slušne zarobili počítačové a telekomunikačné firmy.
Intel doplatil na zostrujúcu sa konkurenciu v odvetví. V porovnaní s predchádzajúcim rokom sa jeho zisk znížil o 57 percent, čo je najprudší pokles za uplynulé štyri roky. Riaditeľ Paul Otelini preto pripravuje radikálny rez. Oznámil, že sa zbaví asi tisícky manažérov. "Zefektívnime riadenie a na nákladoch ušetríme aspoň miliardu dolárov," vyhlásil pre agentúru Bloomberg.
Doug Freedman, pracovník výskumného ústavu American Technology Research však tvrdí, že nezostane len pri prepúšťaní riadiacich pracovníkov. Predpovedá, že ak má Intel zastaviť nepriaznivý vývoj zisku, musí prepustiť dohromady asi pätnásťtisíc zamestnancov.
Naopak, spoločnosť IBM v druhom štvrťroku 2006 príslušné ukazovatele zlepšila. V uplynulých mesiacoch síce prepustila 14 500 pracovníkov, najmä v Európe, ale zároveň zamestnala nových v Indii. Tam už pracuje každý ôsmy zamestnanec firmy -- pravda, s platom, ktorý sa rovná asi dvanástim percentám zárobku v západnej Európe. IMB hodlá v Indii v najbližších troch rokoch investovať do vysoko ziskových počítačových služieb asi šesť miliárd dolárov.
Úspechy oznámil aj výrobca počítačov Apple Computer, ktorý na trh dodáva napríklad značku Macintosh. Od apríla do júna z nej predal na celom svete 1,33 milióna kusov, čo znamená ročný rast o dvanásť percent.
Zdesenie vyvolala firma Yahoo!, keď informovala, že jej zisk klesol v uplynulom štvrťroku až o 80 percent. Hlavným dôvodom sú nízke príjmy z internetovej reklamy. Akcie firmy preto v utorok a stredu stratili viac ako pätinu hodnoty. V celkovej tržnej kapitalizácii sa tak stratilo takmer desať miliárd dolárov.
Ďalším faktorom bola správa výkonného riaditeľa Tyrreho Semela, podľa ktorej je spoločnosť z prevádzkových dôvodov nútená odložiť zavedenie nového reklamného softvéru. Tým však nahrala svojmu najväčšiemu konkurentovi, firme Google. Kým podiel vyhľadávača Yahoo! klesol z 30 na 29 percent, podiel spoločnosti Google sa rapídne zvýšil, a to z 37 až na 45 percent.
Dvaja najväčší výrobcovia mobilných telefónov fínska Nokia a americká Motorola vykázali vysoký rast ziskov. Úspešne pokračovali v prieniku na čínsky a indický trh, kde ponúkajú výrobky v cenovej kategórii do 50 dolárov za kus. Motorola predala v druhom štvrťroku 51,9 milióna prístrojov (plus 53 %), čím jej podiel na svetovom trhu dosiahol 22 percent. Nokia zvýšila dodávky o 29 percent a na trhu si udržala tretinový podiel.

menuLevel = 2, menuRoute = finweb/podniky-a-trhy, menuAlias = podniky-a-trhy, menuRouteLevel0 = finweb, homepage = false
08. január 2025 22:25