Najperspektívnejšou oblasťou ťažobného priemyslu na Slovensku je ťažba magnezitu, kamennej soli a surovín pre stavebné materiály. Ďalej sú to aj energetické suroviny, predovšetkým hnedé uhlie, ktoré zabezpečuje približne 75 percent súčasných potrieb slovenskej energetiky. Konštatoval to v piatok na valnom zhromaždení Slovenskej banskej komory v Banskej Štiavnici jej predseda Peter Čičmanec.
Miliarda ton energetických surovín
Čičmanec uviedol, že hoci spotreba stavebného kameňa, štrkov a štrkopieskov, vápencov a cementárenských surovín v poslednom období vzrástla, v mernej spotrebe týchto surovín oproti priemeru Európskej únie Slovensko výrazne zaostáva.
Na Slovensku je vyše miliarda ton geologických zásob energetických surovín, z toho je 596 miliónov ton bilančných zásob. V uhoľnom baníctve je však v strednodobom horizonte zásada racionálne vydobyť zásoby v súčasne otvorených ložiskách na hornej Nitre, Záhorí a dorúbať ochranné piliere v Bani Dolina pri Veľkom Krtíši.
Vyradili takmer tridsať ložísk
Banská komora obhajuje záujmy 46 členov -- podnikov, ktoré pôsobia v oblasti dobývania rudných a nerudných surovín. Svoje pripomienky poskytla aj k analýze ložísk rudných surovín na Slovensku. Výsledkom bolo, že došlo k vyradeniu 27 ložísk z celkového počtu 70 rudných nálezísk, ktoré boli preradené do kategórie nebilančných zásob.
Generálny riaditeľ sekcie geológie a prírodných zdrojov ministerstva životného prostredia Jozef Franzen v tejto súvislosti zdôraznil, že zo zoznamu vyradili niektoré ložiská z banskoštiavnického rudného revíru a Slovenského Rudohoria. Ide o zásoby polymetalických, medených, ale aj zlatostrieborných rúd s nízkym obsahom kovu, ktoré by za súčasných cien nebolo ekonomické ťažiť.