StoryEditor

Číny sa boja už aj strojári

02.06.2006, 00:00
Po problémoch s dovozmi čínskeho oblečenia, obuvi a v poslednom období i nábytku prichádza z regiónu východnej Ázie ďalšia hrozba. Lacnými dovozmi sa tentoraz cítia ohrození výrobcovia obrábacích strojov.

Výrobcovia strojov z bývalého Československa dlhé roky vyvážali do desiatok krajín celého sveta. Dnes sa na ich trhoch čoraz viac presadzujú čínske podniky. Ich konkurenčnou výhodou je najmä nízka cena práce, ktorá im umožňuje stroje predávať o 30 až 40 percent lacnejšie ako slovenské firmy.
K lacnej výrobe im pomáha aj masová výroba. Napríklad čínska strojárska firma SMTCL ročne umiestni na trh asi 50-tisíc obrábacích strojov. Na porovnanie, najväčší slovenský výrobca strojov Trens Trenčín ročne predá približne 1 300 univerzálnych CNC riadených sústruhov.

Obchodný manažér Trensu František Vaněk tvrdí, že Čína už šliape na päty väčšine európskych strojárov. Časť z nich sa pokúša hľadať riešenie v presťahovaní svojich závodov do lacnejších krajín, alebo odtiaľ aspoň dovážať komponenty a dielce na ich výrobu. Nájsť však kvalitných dodávateľov nie je ľahké.
Manažéri Trensu už podobný model zvažovali tiež. Nakoniec ho úplne odmietli. "Je to riziko. Uvažovali sme o dovoze odliatkov z Ukrajiny. Žiaľ, kvalita materiálu bola absolútne nevyhovujúca. Nielenže sa odliatky nedali dobre opracovať, ale nám aj poškodzovali strojové vybavenie," tvrdí Vaněk.

Slovenskí strojári, podobne ako pred nimi nábytkári, sa snažia odberateľov presvedčiť kvalitou. Emil Kvasnica zo spoločnosti Vojus Považská Bystrica tvrdí, že existuje skupina klientov, pre ktorých nie je rozhodujúca len cena. "Pre bezproblémový chod stroja je dôležitá kvalita jeho vyhotovenia, použité materiály a v neposlednom rade aj dostupnosť náhradných dielcov a servisu," vidí šancu pre európskych výrobcov Kvasnica.
Slovenským výrobcom obrábacích a tvárniacich strojov zatiaľ pomáha investičný boom v našom regióne. Tlak čínskej konkurencie k nám totiž prichádza v čase vzniku desiatok nových výrobných závodov, a teda aj v období rýchleho rastu dopytu po strojoch. Priaznivý vývoj je najmä v odvetví automobilového priemyslu, ktoré patrí k najväčším odberateľom tohto typu podnikov.

Zdá sa, že Európa sa masívnemu prieniku čínskych výrobcov nakoniec neubráni. Tí už na starom zriaďujú vlastné sklady náhradných dielcov a servisné centrá. Navyše kvalita a technologická úroveň ich produkcie z roka na rok stúpa. Tento trend potvrdzuje aj vedúci predaja českého výrobcu TOS Varnsdorf Petr Hübler. Čínske obrábacie stroje majú zatiaľ väčšinou jednoduchšie vyhotovenie, avšak ich parametre sa neustále zlepšujú.
Podľa údajov českého Zväzu výrobcov a dodávateľov strojárskej techniky je konkurencia vo výrobe obrábacích strojov čoraz väčšia. Až 40 percent celosvetovej produkcie tohto odvetvia pritom odoberá automobilový priemysel, kde neustále rastú nároky na kvalitu a produktivitu práce.
V Európe patria k lídrom vo výrobe obrábacích strojov firmy z Nemecka, Talianska, zo Španielska, z Francúzska zo Švajčiarska. Šancu na uplatnenie majú podľa zástupcov zväzu aj české a slovenské podniky, hoci ich podiel na celosvetovej produkcii dosahuje len necelé percento.

01 - Modified: 2003-03-09 22:00:00 - Feat.: 0 - Title: Bruce Jackson, ťažká váha americkej politiky
menuLevel = 2, menuRoute = finweb/podniky-a-trhy, menuAlias = podniky-a-trhy, menuRouteLevel0 = finweb, homepage = false
27. december 2024 10:11