Európskej únii sa podarilo dohodnúť s Čínou na obmedzení vývozu textilných výrobkov do krajín EÚ do roku 2008. Ako uviedla agentúra Reuters, komisár obchodu EÚ Peter Mandelson a čínsky minister obchodu Bo Si-lai dosiahli dohodu na piatkovom rokovaní v Šanghaji po mesiacoch rastúceho napätia, ktoré vyvolalo zrušenie obchodných bariér na čínsky textil od 1. januára tohto roka. Následnej záplave čínskeho textilu nedokázali konkurovať ani európske, ani americké textilné podniky a o zamestnanie prišli tisíce ľudí.
Ako uviedla BBC, súčasná dohoda medzi Bruselom a Čínou obmedzuje rast vývozu 10 kategórií čínskeho textilného tovaru do EÚ vrátane dvoch najproblematickejších -- tričiek a ľanových vlákien, na maximálne 10 percent ročne, a to do roku 2008. Táto dohoda je podľa Mandelsona férová pre obe strany. Je ústretová voči Číne, ktorú neblokuje v exporte výrobkov svojho kľúčového priemyslu a zároveň ani voči výrobcom textilu v EÚ, ktorým zasa dáva potrebný priestor na prispôsobenie sa rastúcemu vplyvu čínskeho priemyslu. Ten zamestnáva približne 19 miliónov ľudí a je pre prudko rastúcu čínsku ekonomiku životne dôležitý.
Čínska strana je s dohodou spokojná a miestne denníky vidia spôsob, akým EÚ k problému pristúpila, ako vhodný aj na prípadné rokovania medzi Pekingom a USA. Washington na rozdiel od Bruselu zaviedol totiž proti Číne dočasné obmedzenia na sedem druhov textilných výrobkov. To vyvolalo ostré reakcie Pekingu a narušilo vzťahy medzi krajinami. "Dúfame, že táto dohoda prinesie zmeny aj v otázke sporu medzi Čínou a USA," napísal v reakcii na výsledok rokovaní Mandelsona a Bo Si-laia čínsky denník Sinčua.
V prípade, že by sa zástupca EÚ v Šanghaji s čínskym partnerom nedohodol, Brusel mal na základe pravidiel Svetovej obchodnej organizácie možnosť uvaliť na Peking obmedzenia tak, ako to už urobili USA. Dovoz textilných produktov z Číny totiž v máji dosiahol medziročný rast o 30 percent a prekročil všetky pôvodné odhady. Peking však varoval pred unáhlenými krokmi USA aj úniu a pohrozil, že odloží otvorenie vlastného trhu s poľnohospodárskymi výrobkami. Pred zvyšovaním napätia vo vzťahoch s Čínou varoval aj Medzinárodný menový fond. Podľa jeho európskeho riaditeľa Michaela Depplera reštrikcie v obchode nie sú cestou, ktorou by EÚ mala ísť.
Mandelson nakoniec zvolil dohodu a konflikt s Čínou zažehnal. Pravidlá WTO o svetovom obchode umožňujú EÚ obmedziť rast dovozu čínskeho tovaru až na úroveň 7,5 percenta ročne. Podľa zdroja z EÚ sa nakoniec dohodli na obmedzení rastu dovozu od osem až do 12,5 percenta v závislosti od jednotlivých kategórií tovaru. Upokojenie vzťahov s Pekingom je pre Európsku úniu šancou do budúcnosti. Ako totiž uviedli experti pre agentúru Reuters, únia sa obchodným sporom s Čínou nevyhne ani v budúcnosti. Už teraz sa môže pripravovať na riešenie problému nadmerného dovozu obuvi. Podľa posledného monitoringu sa do EÚ doviezlo za prvé štyri mesiace tohto roka o takmer 700 percent viac obuvi ako za rovnaké obdobie roka 2004.
StoryEditor
Brusel zvolil v spore o textil dohodu
Európskej únii sa podarilo dohodnúť s Čínou na obmedzení vývozu textilných výrobkov do krajín EÚ do roku 2008. Komisár obchodu EÚ Peter Mandelson a čínsky minister obchodu Bo Si-lai dosiahli dohodu na piatkovom rokovaní v Šanghaji po mesiacoch rastúceho napätia, ktoré vyvolalo zrušenie obchodných bariér na čínsky textil od 1. januára tohto roka. Následnej záplave čínskeho textilu nedokázali konkurovať ani európske, ani americké textilné podniky a o zamestnanie prišli tisíce ľudí.