StoryEditor

Malá Kórea na Slovensku

o koncernoch Kia Motors a Samsung si európsku základňu na Slovensku vybuduje ďalšia juhokórejská firma. Prítomnosť stoviek kórejských manažérov s rodinami chce využiť podnikateľ Yooni Suh, ktorého spoločnosť Korea Foods už v Bratislave otvorila prvú predajňu v regióne.

Po koncernoch Kia Motors a Samsung si európsku základňu na Slovensku vybuduje ďalšia juhokórejská firma. Prítomnosť stoviek kórejských manažérov s rodinami chce využiť podnikateľ Yooni Suh, ktorého spoločnosť Korea Foods už v Bratislave otvorila prvú predajňu v regióne.
"Kamkoľvek Kórejčan ide, potrebuje kórejské jedlá," tvrdí Suh. Podľa Úradu hraničnej a cudzineckej polície žilo ku koncu minulého roka na Slovensku 837 Kórejčanov. Pôsobia najmä na pozíciách stredného a vyššieho manažmentu kórejských investorov, pričom s rodinami bývajú zväčša v Bratislave.

Most do Európy
Slovensko je pre Korea Foods mostom do Európy. Firma chce postupne vybudovať sieť predajní aj v Poľsku, Česku, Maďarsku, Rumunsku a Bulharsku. Perspektívne uvažuje aj o tom, že by na Slovensku otvorila vlastný závod na výrobu tofu a vybraných ázijských špecialít.
Spoločnosť sa však nemieni orientovať len na krajanov a potraviny chce predávať aj mimo siete vlastných predajní. "Zistil som, že kórejské jedlá majú oveľa viac stúpencov než len moju komunitu," hovorí Suh.
V súčasnosti firma rokuje o dodávkach potravín aj do bratislavskej siete COOP Jednota. Obchodný riaditeľ COOP Jednota Bratislava Tibor Tabery potvrdil, že Korea Foods družstvo oslovila a tento týždeň aj prezentovala výrobky nákupcovi bratislavského spotrebného družstva. "O zmluve o dodávkach sme s nimi ešte nerokovali, aj keď ich ponuku analyzujeme," dodal Tabery.

Nasleduje reštaurácia
Firma Korea Foods už v januári otvorila v Bratislave pri Polus City Center na ploche 250 štvorcových metrov prvý obchod s potravinami, nazvaný Seoul Plaza. Predajňa, ktorá ponúka kórejské, čínske, japonské či thajské polotovary, nápoje, mrazené potraviny a koreniny, je prvým obchodom spoločnosti mimo britského teritória.
Do konca roka spoločnosť zatiaľ nepočíta s otvorením druhej predajne na Slovensku, ak pre ňu nezíska mimoriadne atraktívne miesto. Podľa Kateřiny Balažovičovej zo slovenského zastúpenia Korea Foods sa chce sústrediť najmä na nájdenie vhodného priestoru pre kórejskú reštauráciu v centre Bratislavy.
V dlhodobejšom výhľadovom pláne sa však rozširovaniu obchodných prevádzok nebráni. Predajne s ázijskými potravinami chce vybudovať aj v iných mestách Slovenska. Balažovičová predpokladá, že by takéto obchody mohli mať šancu na úspech v Galante, Trnave, Nitre, Seredi či Žiline.

Obrat má rásť
Aj keď Yooni Suh zatiaľ celý biznis riadi z malej kancelárie pri letisku, zďaleka nie je začiatočník. Podľa BBC podnikateľ s rodinou prevádzkuje už roky reštauráciu v Londýne, ďalej distribučné sklady, cez ktoré zásobujú kórejskými potravinami cash&carry obchody po celej Británii, ako aj sieť špecializovaných obchodov v študentských mestečkách. Jeho ročný obrat je 10 miliónov libier (vyše 500 mil. Sk), pričom sa netají tým, že do desať rokov to chce vytiahnuť na 100 miliónov libier.

menuLevel = 2, menuRoute = finweb/podniky-a-trhy, menuAlias = podniky-a-trhy, menuRouteLevel0 = finweb, homepage = false
04. december 2022 19:37