Americká Komisia pre zahraničné investície po dlhom preverovaní schválila zatiaľ najväčšiu plánovanú investíciu ruskej firmy v USA.
Ruský koncern Evraz, v ktorom má 41 percent miliardár Roman Abramovič, smie kúpiť oceliarsky koncern Oregon Steel Mills za 2,3 miliardy dolárov, v prepočte 61,5 miliardy korún. Komisia tak zmietla obavy oficiálnych miest o prípadnom ohrození národnej bezpečnosti zo strany Rusov.
Evraz predložil ponuku už v novembri minulého roka, keď za akcie Oregonu ponúkol akcionárom 63,25 dolára za kus, čo o 22 percent presiahlo priemerný kurz akcií za predchádzajúce tri mesiace, píše denník Financial Times Deutschland (FTD). Vedenie vtedy odporučilo akcionárom, aby ponuku prijali, no o akvizícii ešte museli rozhodnúť americké úrady.
Celá záležitosť je podľa denníka Die Presse veľmi citlivá. Abramovič je spojencom ruského prezidenta Vladimira Putina. V októbri 2005 predal svoj ropný koncern Sibnefť plynárenskému monopolu Gazprom za 13,1 miliardy dolárov, a tak podporil znárodňovaciu politiku Kremľa.
Oregon Steel, ktorý je na západe USA jediným výrobcom koľajníc a hrubých plechov, v roku 2005 vykázal obrat 1,25 miliardy dolárov a čistý zisk 110 miliónov dolárov. Kým vlani vyrobil 1,7 milióna ton ocele, v tomto roku chce dosiahnuť dvojmiliónovú hranicu, píše FTD.
Spojená firma v tomto roku vyprodukuje sedemnásť miliónov ton ocele a stane sa popredným výrobcom železničných koľajníc a oceľových potrubí pre ropný a plynárenský priemysel. Suroviny pre severoamerické továrne budú pochádzať z Ruska.
Evraz je oceliarsky holding so sídlom v Luxemburgu. K jeho aktívam patria ruský metalurgické kombináty v Nižnom Tagile, Novokuznecku a severnej Sibíri, ako aj taliansky Palini e Bertoli a české Vítkovice Steel. Evraz okrem toho disponuje uhoľnými a železorudnými náleziskami na Urale a Sibíri. Evraz v roku 1998 založil teraz 47-ročný miliardár Alexander Abramov spojením troch stratových oceliarní. Z trosiek bývalého sovietskeho oceliarskeho priemyslu dokázal vytvoriť koncern, ktorý s ročnou produkciou štrnásť miliónov ton súťaží so Severstaľou o post ruskej trhovej jednotky, píše FTD.
Abramovič vstúpil do Evrazu v auguste minulého roka, keď podľa Die Presse za 2,3 až 3,0 miliardy kúpil 41-percentný podiel.
Evraz a Oregon Steel (1. polrok 2006, v mil. USD) | ||||
Evraz | Oregon Steel Mills | |||
2006 |
2005 |
2006 |
2005 | |
Tržby |
3 825 |
3 632 |
704,9 |
630,9 |
Prevádzkový zisk |
1 096 |
1 119 |
153,0 |
127,1 |
Čistý zisk |
611 |
729 |
77,3 |
56,8 |
Predaj ocele (tis. ton) |
8 300 |
6 750 |
792,7 |
725,3 |
Zdroj: Evraz, Oregon Steel Mills |