StoryEditor

Voľný trh s textilom poškodí slabých

11.01.2005, 23:00
Autor:
TASRTASR

Znie to ako paradox, ale je to krutá pravda: odstránenie národných kvót na dovoz textílií a odevov, ktoré vstúpilo do platnosti prvým dňom nového roka, výrazné znížilo nádeje mnohých rozvojových krajín, ktoré verili v dosiahnutie blahobytu práve vďaka liberalizácii svetového obchodu. Uviedol to rakúsky denník Die Presse. Ako dodal, svet zároveň očakáva, že len v Číne sa onedlho bude produkovať až polovica všetkých textilných produktov. Die Presse sa pritom odvoláva na najnovšiu štúdiu DB Research, analytického oddelenia Deutsche Bank.
Zrušenie obmedzení vo svetovom obchode pre textilný a odevný priemysel v rámci Svetovej obchodnej organizácie sa veľmi silno dotkne okrem bohatých štátov aj viacerých rozvojových krajín v južnej Ázii, najmä Srí Lanky, ktorú len nedávno ťažko poškodili ničivé vlny tsunami. Doteraz mal vývoz textilu a výrobkov z ostrova až 70-percentný podiel na devízových príjmoch krajiny. V štúdii sa uvádza, že po liberalizácii trhu sa také krajiny ako Srí Lanka nemôžu už nijakými podnikateľskými aktivitami stať konkurencieschopnými na svetovom trhu.
Dovozné kvóty doteraz chránili textilný a odevný priemysel aj vyspelých krajín. Veď v USA je v tomto sektore ekonomiky priemerná hodinová mzda 15,13 USD (444 Sk) a v Japonsku dokonca 22,76 USD, kým v závodoch na čínskom pobreží sa platí za hodinu práce 0,69 USD a vo vnútrozemí 0,41 USD. V Pakistane priemerný textilný pracovník dostane hodinovú mzdu 0,34 USD a v Bangladéši dokonca len štvrť dolára.
Čína bude podľa analýzy DB Research ťažiť z toho, že má silnú priemyselnú základňu, zlepšujúcu sa organizáciu práce, rastúcu produktivitu a v neposlednom rade aj sieť čínskych obchodníkov prakticky po celom svete. Práve tieto prednosti chýbajú nielen Srí Lanke, ale aj Pakistanu, Nepálu, stredoamerickému Salvádoru a iným krajinám.

menuLevel = 2, menuRoute = finweb/podniky-a-trhy, menuAlias = podniky-a-trhy, menuRouteLevel0 = finweb, homepage = false
23. december 2024 18:02