Slovenská Grafia potvrdila aj po vstupe Slovenska do Európskej únie svoje postavenie jednej z najvýznamnejších tuzemských polygrafických firiem. "Našli sme si miesto aj v európskej polygrafii. Integrovali sme sa do silného medzinárodného spoločenstva priamymi zákazkami aj subdodávkami pre vplyvné európske tlačiarne," zhodnotil minulý rok generálny riaditeľ spoločnosti Martin Ilavský.
Spoločnosť eviduje medziročný nárast produkcie o 13 percent. Vlaňajšie tržby dosiahli 1,634 miliardy korún a zisk pred zdanením okolo 50 miliónov korún. Za týmito číslami sa skrýva viac ako 34-tisíc ton potlačeného papiera, čo je oproti roku 2003 približne 20-percentný nárast. Pridaná hodnota z realizovanej produkcie dosiahla 350 miliónov korún.
Podľa Ilavského jednotný trh firme priniesol možnosti na výraznejšiu expanziu do iných krajín. Minuloročný export sa vyšplhal na 660 miliónov korún. Spoločnosť otvorila vlastné obchodné zastúpenia v Prahe a Budapešti a zriadila kanceláriu pre zahraničný obchod pre nemecky hovoriace štáty. Tlačiareň zároveň definitívne ukončila knižnú výrobu, ktorej podiel na produkcii vlani predstavoval 6 percent. Ďalej sa bude špecializovať už len na rotačnú tlač pre výrobu časopisov, reklamných tlačovín a katalógov.
Slovenská Grafia preinvestovala v roku 2004 približne 80 miliónov korún. Dala do prevádzky drôtošičku Müller Martini Prima Plus a ofsetový rotačný stroj Lithoman III, ktorý je najrýchlejším strojom vo svojej kategórii v Európe. Začala tiež zavádzať informačný systém, ktorý po dokončení pokryje všetky výrobné procesy i ekonomiku podniku. Súčasná úroveň vybavenosti hardvéru a softvéru umožňuje firme priamo komunikovať a preberať dáta z celého sveta. Slovenská Grafia sa tak zaradila okamžitou hodinovou kapacitou, ktorá predstavuje 5,5 milióna strán A4 za hodinu, na špičku v Európe.
StoryEditor
Grafia ukončila knižnú výrobu
Slovenská Grafia potvrdila aj po vstupe Slovenska do Európskej únie svoje postavenie jednej z najvýznamnejších tuzemských polygrafických firiem. Spoločnosť eviduje medziročný nárast produkcie o 13 percent.