StoryEditor

Ticho okolo Rádiokomunikácií

06.07.2006, 00:00
"Predaj je v réžii Slovak Telecomu a jeho majoritného akcionára Deutsche Telecomu. Štát má len menšinový podiel," povedal pre HN Prokopovič. Nový minister dopravy Ľubomír Vážny zo Smeru pred časom nesúhlasil s predajom Rádiokomunikácií.
Záujemcovia o kúpu firmy Rádiokomunikácie, odštepného závodu spoločnosti Slovak Telekom, predložili v pondelok záväzné ponuky. Telekom odmietol zverejniť, kto sa o kúpu uchádza. "Rozhodli sme sa, že v súčasnosti nebudeme poskytovať informácie," povedala pre HN Dana Schrenkelová zo Slovak Telekomu. Riaditeľ pre korporátnu komunikáciu Ján Kondáš to odôvodnil ochranou obchodných informácií.

Štát je v menšine
Ako povedal Kondáš, spoločnosť očakáva, že poradca Wood & Co. v blízkej budúcnosti pripraví záverečnú hodnotiacu správu a odporúčanie pre Slovak Telekom o víťazovi tendra. Nasledujúci postup bude závisieť od rozhodnutia Telekomu o prípadnom prijatí víťaznej ponuky. O celom procese predaja a realizácie medzinárodného tendra sú priebežne informovaní členovia predstavenstva, dozornej rady, vrátane zástupcov akcionárov Telekomu.
O záujemcoch o kúpu Rádiokomunikácií nemal informácie ani odstupujúci minister dopravy Pavol Prokopovič. "Predaj je v réžii Slovak Telecomu a jeho majoritného akcionára Deutsche Telecomu. Štát má len menšinový podiel," povedal pre HN Prokopovič. Nový minister dopravy Ľubomír Vážny zo Smeru pred časom nesúhlasil s predajom Rádiokomunikácií. "Rádiokomunikácie sú významným strategickým prvkom pri poskytovaní komunikačných služieb, a preto by mali byť majetkom štátu. Ten by mal vynaložiť všetko úsilie na to, aby ich získal," povedal Vážny v apríli. Dnes nie je jeho postoj jednoznačný. "Ťažko o tom teraz hovoriť. Ako politická strana sme proti, ale ako minister si musím k tomu sadnúť a hlbšie preštudovať," povedal Vážny pre HN.

Prekvapení Česi, mlčanliví Nóri
Koncom apríla odsúhlasili akcionári spoločnosti Slovak Telekom na návrh spoločnosti Wood & Co. užší zoznam piatich uchádzačov o kúpu Rádiokomunikácií. Vybratí uchádzači mali prístup k takzvaným data roomom a mohli vykonať v Rádiokomunikáciách hĺbkový audit. V procese predaja svojho odštepného závodu Slovak Telecom priamo oslovil 23 potenciálnych uchádzačov, pričom deväť subjektov, medzi ktorými prevládali zahraniční strategickí investori, prejavilo svoj záujem v podobe predbežnej ponuky. Spoločnosť Wood & Co. tieto ponuky vyhodnotila na základe vopred jasne definovaných kritérií. Medzi tieto kritériá patrila finančná sila uchádzača, potenciál ďalšej spolupráce so Slovak Telekomom alebo minimalizácia rizika.
Prekvapujúco sa medzi oslovených uchádzačov nedostali české Radiokomunikace. "Organizátori výberového konania nás vôbec neoslovili. A to napriek tomu, že sme svoj záujem dopredu deklarovali. Navyše vzhľadom na spoločnú históriu by naša účasť v tendri dávala perfektný zmysel," povedal hovorca Radiokomunikací Pavel Kočiš.
Medzi záujemcami o kúpu Rádiokomunikácií by mohla figurovať nórska spoločnosť Telenor, ktorá sa tiež venuje šíreniu televízneho a rozhlasového signálu. Hovorca firmy Scott Engebrigtsen sa však odmietol vyjadriť k účasti Telenoru v tendri. "Nebudeme komentovať naše plány do budúcnosti," povedal Engebrigtsen.

Ide o miliardy
Rádiokomunikácie chcel získať späť pod svoju kontrolu podľa pôvodného plánu štát. Podľa vyjadrenia ministra Prokopoviča z januára 2004 sa tak malo stať do troch mesiacov od tohto vyhlásenia. Slovak Telecom potom začal hľadať poradcu pre túto transakciu. V júni 2004 sa ňou stala firma Wood & Company. Ešte v októbri 2004 Prokopovič tvrdil, že štát ma stále záujem majetok Rádiokomunikácií získať, neskôr ho však potom opäť odštátniť. Ministrovi bola pôvodne veľmi blízka myšlienka, aby majetok Rádiokomunikácií po ich získaní štátom spravovali subjekty, ktoré služby firmy využívajú. Ide napríklad o Slovenskú televíziu a Slovenský rozhlas. Podľa názoru Prokopoviča z roku 2002 by sa cena za spätné prevzatie Rádiokomunikácií mohla pohybovať medzi jeden a pol a dvoma miliardami korún. Neskôr však bolo rozhodnuté o predaji Rádiokomunikácií priamo Slovak Telekomom.
Rádiokomunikácie zabezpečujú distribúciu a šírenie rozhlasových a televíznych signálov. Svoje služby poskytujú aj mobilným operátorom. Rádiokomunikácie zabezpečujú aj šírenie signálu pre verejnoprávne médiá. Balík 51 percent akcií Slovak Telecomu vlastní nemecký Deutsche Telecom. Ďalšími akcionármi sú ministerstvo dopravy, ktoré spravuje 34 percent akcií a Fond národného majetku s 15-percentným podielom.

Vizitka Rádiokomunikácií
Vlastník
Slovak Telekom
Akcinári Slovak Telekomu
51 % Deutsche Telekom, 35 % Ministerstvo dopravy, 15 % FNM
Výnosy v roku 2005
1,011 mld. Sk
Počet zamestnancov
355
Predmet činnosti
Zabezpečujú distribúciu a šírenie rozhlasových a televíznych signálov. Svoje služby poskytujú aj mobilným operátorom. Zabezpečujú aj šírenie signálu pre verejnoprávne médiá.
Zdroj: HN
menuLevel = 2, menuRoute = finweb/podniky-a-trhy, menuAlias = podniky-a-trhy, menuRouteLevel0 = finweb, homepage = false
28. december 2024 13:07