StoryEditor

SES Tlmače bez dividend

14.03.2007, 23:00
Jedna z najvýznamnejších slovenských firiem SES Tlmače má na krku vážny problém týkajúci sa nevydarenej zákazky. Po dvoch rokoch sporov musia strojárne na vlastné náklady zariadenie dodané na Ukrajinu opraviť a uviesť do prevádzky.

Jedna z najvýznamnejších slovenských firiem SES Tlmače má na krku vážny problém týkajúci sa nevydarenej zákazky. Po dvoch rokoch sporov musia strojárne na vlastné náklady zariadenie dodané na Ukrajinu opraviť a uviesť do riadnej prevádzky. Vyžiada si náklady približne pol miliardy korún.
Strojári na Ukrajinu dodali technológiu pre tepláreň Starobeševo, ktorá svojím výkonom patrí k najväčším energetickým zariadeniam svojho druhu na svete. Počas skúšobnej prevádzky v júli 2005 však došlo k havárii, pri ktorej boli technologické časti kotla a samotné vybavenie kotolne vážne poškodené.

Lúčia sa s dividendami
SES realizovali projekt v konzorciu s firmou Lurgi. Kontrakt pre ukrajinskú firmu Donbasenergo sa týkal kotla s fluidným spaľovaním a výkonom 670 ton pary za hodinu. Podľa marketingového riaditeľa Viliama Petráša išlo o jednu z najväčších zákaziek v histórii podniku.
K havárii došlo počas skúšky spoľahlivosti a overovania parametrov celého bloku. Práce na opätovnom sprevádzkovaní diela boli výrazne spomalené spormi zainteresovaných strán o zodpovednosť za nehodu. Náklady spojené s opravou budú mať minimálne v priebehu nasledujúcich dvoch rokov mimoriadne negatívny dosah na hospodárenie podniku. Vedenie firmy avizuje, že v najbližších rokoch nebude môcť vyplatiť akcionárom dividendy.

Zákaziek majú dosť
SES Tlmače sú ovládané spoločnosťou Segfeld Investment, patriacou do finančnej skupiny J&T. Produkcia firmy sa sústreďuje najmä na "veľkú" energetiku a výrobu takzvaných klasických a fluidných kotlov. Tieto produktové skupiny tvorili v uplynulom desaťročí až 90 percent obratu spoločnosti.
V najbližšej budúcnosti sa chcú špecializovať najmä na veľkokapacitné kotly s výkonom 500 a 600 megawattov. Podnik v tomto roku očakáva tržby na úrovni 5,2 miliardy korún, čo by predstavovalo medziročný nárast o polovicu. Tohtoročnú zákazkovú náplň pritom majú vykrytú už na viac ako 95 percent.
Podľa generálneho riaditeľa Martina Paštiku je ich veľkou konkurenčnou výhodou silné inžinierske a výrobné know-how. "Využiť ho chceme v súčasnom priaznivom období, keď odvetvie energetiky zaznamenáva doslova boom v budovaní výrobných kapacít" - dodáva riaditeľ. Príležitosti na získanie nových zákaziek vidí najmä v Brazílii, Indii, vo Vietname, v Číne či Turecku.

menuLevel = 2, menuRoute = finweb/podniky-a-trhy, menuAlias = podniky-a-trhy, menuRouteLevel0 = finweb, homepage = false
24. jún 2025 09:29