StoryEditor

Solárne investície zatiaľ kríza nezabrzdila

23.03.2009, 23:00

Investície do alternatívnych zdrojov energie zo slnka majú na Slovensku stále zelenú. Výraznejšie ich nezabrzdil ani vplyv globálnej krízy, čo dokazujete viacero nových projektov solárnych elektrární, ktorých príprava je momentálne v plnom prúde. Prvú elektrinu by podľa investorov mali dodávať do siete už v priebehu tohto roka. Nové zdroje využívajúce energiu slnka pribudnú na západnom, strednom i južnom Slovensku.

Prvý z projektov pripravuje slovenská akciovka Eltec, ktorá je najväčším domácim výrobcom elektrorozvádzačov. Ich pilotná solárna elektráreň bude situovaná v pohorí Považský Inovec, neďaleko Piešťan. Podľa predsedu predstavenstva Jozefa Škodného pôjde zatiaľ o menší projekt s výkonom jeden megawatt, do ktorého investujú približne tri milióny eur. Firma počíta s tým, že sa jej vložené zdroje vrátia do 12 rokov. Vzhľadom na pomerne dlhý čas návratnosti počítajú v zámere aj s nenávratným príspevkom z eurofondov, o ktorý už požiadali v rámci operačného programu Konkurencieschopnosť a hospodársky rast.

"Podľa našich analýz by plošné rozšírenie solárnych elektrární na Slovensku bolo veľkým prínosom. Už v prvej fáze by takýto krok mohol priniesť okolo päťsto pracovných príležitostí, predovšetkým pre drobných živnostníkov, kvalifikovaných elektrikárov, projektantov elektrozariadení a ďalšie profesie," tvrdí Škodný, podľa ktorého tieto predpoklady potvrdzujú aj skúsenosti zo zahraničia.

Vzorovým príkladom je Česká republika, kde sú už v prevádzke štyri stredne a niekoľko desiatok malých solárnych elektrární. Stovky takýchto zdrojov vyrábajú elektrinu v Nemecku, Španielsku, Taliansku a ďalších krajinách EÚ.

Slnko má potenciál
Na Slovensku sa o solárnych elektrárňach hovorí už niekoľko rokov, faktom však je, že v prevádzke zatiaľ nie je ani jedna. Ďalší hráči do solárnej ligy by však mali pribudnúť už v tomto roku. V pokročilom štádiu prípravy je slnečná elektráreň v obci Buzitka pri Lučenci, ktorá má veľmi vhodné podmienky na takýto typ alternatívneho zdroja. V lokalite totiž slnko svieti v priemere takmer dvetisíc hodín ročne. Podľa starostu Stanislava Jačmeníka by prvé kilowatty energie mali do siete prúdiť už na jeseň tohto roku.

Elektrární zatiaľ niet
"Momentálne finišujeme s prípravou projektovej dokumentácie a vybavovaním príslušných povolení. Samotná výstavba nie je časovo náročná a zaberie len niekoľko mesiacov," tvrdí Jačmeník, podľa ktorého pôjde v prvej fáze o dvojmegawattový zdroj. Táto kapacita sa má neskôr rozšíriť na päť až desať megawattov. Stavba si vyžiada približne 16 miliónov eur.

Podobný projekt má pribudnúť aj na Žitnom ostrove. V obci Orechová Potôň pri Dunajskej Strede chce solárnu elektráreň za približne 40 miliónov eur postaviť slovensko-rakúska firma Nawitas Development. Investor počíta s výkonom v rozpätí od 10 do 15 megawattov. Podľa konateľa Ľubomíra Polonca je však ich projekt iba v počiatočnom štádiu prípravy a zatiaľ nevie ani orientačne stanoviť termín začiatku výstavby. "Každý takýto projekt je mimoriadne náročný najmä vo fáze prípravy -- vyžaduje si množstvo projektovej dokumentácie a povoľovacích konaní, ktorých reálne trvanie ťažko odhadnúť," dodáva.

menuLevel = 2, menuRoute = finweb/podniky-a-trhy, menuAlias = podniky-a-trhy, menuRouteLevel0 = finweb, homepage = false
09. december 2022 23:48