StoryEditor

Boj o české oceliarske podniky vrcholí

07.03.2002, 23:00

Americké oceliarne U.S. Steel s ročnou produkciu asi 16 mil. ton ocele sa po akvizícii košických hút v novembri 2000 rozhliadajú po ďalších oceliarňach v Európe, pričom spoločnosť U.S. Steel Košice (USSKE), s. r. o., s ročnou kapacitou asi 3,5 mil. ton ocele má byť európskou centrálou pittsburskej oceliarskej korporácie. Prezident USSKE John H. Goodish v minulých dňoch niekoľkokrát potvrdil, že USS má v prvom rade záujem o české oceliarstvo, ktoré produkuje asi 6,3 mil. ton ocele ročne. Toto odvetvie u západných susedov Slovenska sa v súčasnosti nachádza v štádiu reštrukturalizácie a k jeho napredovaniu má prispieť aj predaj relevantných oceliarní strategickým investorom. Vláda ČR chce proces predaja hút pravdepodobne zahraničnému záujemcovi ukončiť do konca súčasného volebného obdobia vlády Miloša Zemana, do júnových parlamentných volieb.
Záujem z USA
USS vytvoril s Třineckými železárnami (TŽ), a. s., a ďalšou americkou hutníckou spoločnosťou Commercial Metals Company (CMC), ktorá vlastní 11 % akcií TŽ, konzorcium a dohodli sa na spoločnom postupe pri reštrukturalizácii a privatizácii českých hút. V prípade úspechu sa USS má zaoberať výrobou plochej ocele, TŽ pokračovať vo výrobe dlhých oceľových produktov. Podľa zdroja blízkeho vedeniu TŽ, cieľom tohto konzorcia je stať sa lídrom hutníckeho trhu v strednej Európe, pričom jeho aktívna účasť na reštrukturalizácii bude závisieť od dosiahnutia prijateľných dohôd s českou vládou a ďalšími zúčastnenými stranami vrátane veriteľov. Avšak práve na akúsi neochotu či nezáujem českej vlády o stretnutie s vedením USS sa nedávno posťažoval pred novinármi prezident USSKE John H. Goodish. Dôvodom môže byť aj už naštartovaný proces, v ktorom hrá aktívnu úlohu štátna spoločnosť Osinek, dcérska firma českého FNM, účelovo založená práve so zámerom reštrukturalizácie a privatizácie hút vo Vítkoviciach a ďalších českých oceliarní. Cez Osinek by do českých hút, určených na reštrukturalizáciu, malo "natiecť" asi 7 mld. Kč.
Ázijský predvoj
Okrem Osineku a už spomínaného konzorcia USS-TŽ-CMC sa o české huty vehementne zaujíma aj ázijský koncern Lakshmiho Mittala LNM Group, štvrtý najväčší producent ocele na svete, ktorému okrem indického Ispatu International patrí indonézsky Ispat INDO a kazašský Ispat Karmet. LNM Holdings N.V., súčasť LNM Group, získal od českej vlády do konca mája tohto roka exkluzivitu na predvstupný hĺbkový audit v Novej huti, a. s., Ostrava (NH), výrobcu 2,6 mil. ton ocele ročne, ktorá vlastní 66 % akcií Vysokých pecí, a. s., Ostrava (VPO), s ročnou produkciou asi 3,1 mil. ton surového železa ročne. Podľa posledných informácií L. Mittal prejavil záujem nielen o Vítkovice Steel (VS), a. s., producenta plochej ocele, ale dokonca o celý český oceliarsky komplex. O predaji takmer 99 % akcií VS budú 29. marca rozhodovať akcionári materskej spoločnosti VS -- Vítkovice, a. s., na svojom valnom zhromaždení. Treba pripomenúť, že indický Ispat sa v rokoch 1999 a 2000 neúspešne uchádzal aj o košické huty vo VSŽ, ktoré napokon získal ich opätovný konkurent -- americký USS.
Tlak odborárov
Okrem týchto investorov sa o jednotlivé české oceliarske podniky zaujíma aj švajčiarske Duferco či nadnárodná spoločnosť Shiran a niektoré rakúske firmy. Záujem o české oceliarne teda vrcholí, no bokom neostávajú ani českí hutnícki odborári, najmä z PVO a NH, podľa ktorých by návrh reštrukturalizácie českého oceliarstva spracovaný FNM mohol znamenať vytunelovanie českých hút. Ešte v polovici januára vyhlásili odborári NH štrajkovú pohotovosť, ku ktorým sa 1. februára pridali ich kolegovia z VPO. Odborári sa tiež obávajú, že návrh FNM schváli aj Európska komisia (EK), čo môže podľa nich ohroziť dokončenie privatizácie NH, jej destabilizáciu a napokon až zánik spoločnosti.
Nový vplyv na ich priebeh ešte môže mať aj črtajúca sa obchodná vojna medzi EÚ a USA pre vyhlásené až 30-percentné clá USA na import ocele. Rokovania EÚ a ČR a reštrukturalizácia českého oceliarstva sa navyše konajú v nevhodnom čase celosvetovej oceliarskej krízy.

16. máj 2022 01:04