Slovenských sklárov problémy našich západných kolegov zatiaľ obchádzajú. A sú presvedčení, že to tak bude i naďalej. V prvom polroku tohto roka zaznamenali spoločnosti združené vo Zväze sklárskeho priemyslu v porovnaní s vlaňajškom 24-percentný nárast ziskov takmer na 690 miliónov korún, čo je asi 23 miliónov eur. Situácia, do ktorej sa dostala česká Bohemia Crystalex, slovenským spoločnostiam podľa ich zväzu nehrozí.
Skončilo Technické sklo
Napriek problémom niektorých výrobcov náznaky krízy sklári zatiaľ nepociťujú. "Slovenský sklársky priemysel je stabilný a progresívny," vyhlásil pre HN Štefan Škultéty, generálny sekretár Zväzu sklárskeho priemyslu. Prvých šesť mesiacov tohto roka sklárom napriek tomu prinieslo pokles tržieb o deväť percent na 4,5 miliardy korún. Príčinou tohto prepadu tržieb bol však podľa nich okrem silnejúcej koruny výpadok produkcie spoločnosti Technické sklo, ktorá v minulom roku definitívne ukončila svoju výrobu. Škultéty sa podobného zlomu, aký nastal v českom sklárstve, neobáva. Pripomína, že naši výrobcovia sa úzko špecializujú na konkrétny segment. "Slovenský sklársky priemysel je riadený racionálnejšie a prehľadnejšie," povedal na margo pádu najväčšej sklárskej skupiny v Česku Škultéty. Tá podľa neho spájala v sebe príliš diverzifikovanú produkciu, čo sťažovalo manažovanie celého podniku, hľadanie odbytísk a pružnosť pri uspokojovaní potrieb zákazníkov. Ťažkosti sprevádzajú aj SlovGlass, ktorý je momentálne v konkurze. Výrobca úžitkového skla z Poltára doplatil na oslabujúci sa kurz dolára. Riešením by mal byť vstup strategického investičného partnera. Aj v dôsledku týchto problémov došlo v sklárskom priemysle v prvom polroku tohto roka k poklesu zamestnanosti o 10 percent v medziročnom porovnaní. Škultéty však pripomína, že odvetvie sa v súčasnosti modernizuje. V sledovanom období sa tu preinvestovalo takmer 460 miliónov korún. Automatizácia výroby nemusí znamenať prepúšťanie, lebo rastom produktivity sa vytvárajú ďalšie nadväzné činnosti, kde sa môžu ľudia zamestnať.
Sklo ide na export
Štefan Škultéty zdôrazňuje, že väčšina našich veľkoproducentov je výrazne proexportne zameraná. V minulom roku až 75 percent produkcie podnikov zoskupených v Zväze sklárskeho priemyslu smerovalo do zahraničia. Pozícia na svetových trhoch chráni výrobcov skla pred konkurenciou z Ázie. Prílev lacného tovaru najmä z Turecka, Číny a Indonézie pociťujú skôr domáci obchodníci so sklom. Tí sa musia vyrovnať aj s tlakom veľkých obchodných reťazcov, ktoré ponúkajú menej kvalitné, ale dizajnovo zaujímavé produkty z ázijských krajín. Škultéty sa neobáva ohrozenia sklárskej výroby na Slovensku, skôr sa bojí, že slovenský zákazník domácu produkciu nenájde na pultoch predajní.
Strategické partnerstvá
Svetovú úroveň kvality domácich výrobkov pomáhajú udržiavať investori zo zahraničia. Až na firmu RONA, ktorá je v slovenských rukách, stoja za našimi najväčšími producentmi skla silné globálne značky. Lídri slovenského sklárstva navyše pôsobia v takých segmentoch, po ktorých je doma i v zahraničí silný dopyt. Spoločnosť s americkou účasťou Johns Manville Slovakia produkuje sklenené vlákno používané najmä v automobilovom priemysle a stavebníctve. Firma Knauf Insulation vyrába minerálne vlákna pre stavebníctvo. Vetropack prerazil v segmente obalového skla, ktoré v súčasnosti zažíva veľkú konjunktúru. V spoločnosti pripravujú zavedenie novej linky, ktorá im umožní spracovanie črepov na ďalej využiteľný materiál. Investícia vo výške 200 miliónov korún bude mať aj veľký ekologický prínos, keďže bude spracúvať odpad a je menej energeticky náročná.
StoryEditor