StoryEditor

EÚ zverejnila sporný zoznam

02.09.2003, 00:00
Autor:
TASRTASR

V snahe ochrániť dobré meno tradičných európskych potravín pred zneužitím inými krajinami vo štvrtok Európska únia vydala zoznam, na ktorom figuruje 41 druhov syra, vína a ďalších produktov, ktoré by mali byť ochránené podľa medzinárodných obchodných pravidiel. EÚ vo svojom vyhlásení uvádza, že niektoré produkty, ako šunka Parma, víno Moselle a syr Roquefort, ktoré sú používané aj v USA, Kanade a ostatných krajinách, musia mať označenie pôvodu niektorej z krajín EÚ.
Únia chce počas budúceho kola obchodných rokovaní Svetovej obchodnej organizácie (WTO) v mexickom Cancúne navrhnúť vytvorenie globálneho registra geograficky definovaných produktov, ktorých označenie nebudú môcť výrobcovia používať mimo krajín ich pôvodu. Podnet EÚ však nie je jediný. Napríklad India si už dlhodobo chráni čaj pod názvom Darjeeling a Guatemala zasa kávu Antigua. Spory však môže mať EÚ s hlavnými obchodnými partnermi. USA a niektoré krajiny Latinskej Ameriky argumentujú tvrdením, že niektoré produkty, ako likéry Cherry a tzv. parmezánový syr, priniesli do ich krajiny európski imigranti.
V posledných bilaterálnych obchodných dohodách si EÚ vynútila zákaz používania značiek, ako Port Wine a Sherry v Južnej Afrike a v Čile žiadala zastavenie používania značiek Champagne a brandy Burgundy. USA nesmie používať značky, napríklad, Scotch whisky alebo Cognac, kým v EÚ potvrdila zachovanie značiek Bourbon a Tennessee ako amerických produktov.

menuLevel = 2, menuRoute = finweb/podniky-a-trhy, menuAlias = podniky-a-trhy, menuRouteLevel0 = finweb, homepage = false
29. máj 2023 17:55