StoryEditor

Podnikať na Ukrajine sa Chemosvitu vyplatilo

15.04.2002, 00:00

Svit (hn/Angela Sviteková)
Chemosvit, a. s., Svit ako majoritný vlastník Luckchim, a. s., na Ukrajine sa stal prvým slovenským investorom, ktorý významnou mierou vstúpil do ukrajinského výrobného podniku. Firma Luckchim so sídlom vo vyše 200-tisícovom meste Luck (Volyňská oblasť) vznikla v roku 1996 ako spoločný podnik ZAT Luckpastmas z Ukrajiny a Chemosvitu. Zatiaľ čo ukrajinská strana vložila budovy, infraštruktúru a zamestnancov, slovenská technológiu výroby polyetylénových a biaxiálne orientovaných polypropylénových fólií (BOPP) a ich konfekčné spracovanie. Chemosvit zabezpečoval aj potrebné stavebné úpravy. Vďaka zrekonštruovanej základnej linke sa tu začali vyrábať BOPP s hrúbkami od 15 -- 45 mikrónov. Nemalé investičné prostriedky zvýšili nielen kapacitu základnej linky na výrobu BOPP, ale aj jej kvalitu a zároveň mohla spoločnosť rozšíriť aj sortiment fólií. Dodaním know-how, zmenou systému organizácie riadenia, vedenia obchodných operácií a vytvorením fungujúcej informačnej siete sa podstatne zvýšila výrobná schopnosť Luskchimu. Modernizácia a investície pokračujú aj v tomto roku -- pred dvoma mesiacmi napríklad uviedli do prevádzky osemfarebníkový flexotlačový stroj. Nielenže sa tak zvýšila kvalita flexotlače, ale aj ponuka výrobkov pre ukrajinských zákazníkov.
Podľa predsedu Predstavenstva Luckchimu Ing. Dušana Sminčáka je jedným zo strategických cieľov vybudovať v krátkom čase v Lucku firmu, akou je Chemosvit, ktorého víziou je vyspelá spoločnosť európskej úrovne. To by mu umožnilo presunúť zákazky pre klientov východnej Európy do Lucka. Predseda Predstavenstva Chemosvitu a jeho generálny riaditeľ Michal Ľach považuje pôsobenie na Ukrajine za veľmi prezieravý krok. Výrazné posilnenie firmy na Ukrajine je podľa neho skúsenosťou, ktorá sa nedá vyčísliť. "S týmto teritóriom sme spojení historicky, ale aj strategicky v obchode s našimi produktmi. V tomto smere to považujem za obrovskú školu. I takýmto spôsobom si chránime svoj trh, pričom naším cieľom je prenikať i do ďalších oblastí. Naozaj platí, že nebyť na týchto trhoch, znamená likvidovať sa. Musím však podotknúť i to (aj z dnešného pohľadu veľmi negatívnej obchodnej a platobnej bilancie), že štát by si mal tieto momenty viac uvedomiť a vytvárať prostredie pre zlepšovanie podmienok na vývoz. Opatrenia, ktoré prijala vláda SR v ochrane hraníc (zavedenie víz), považujem za neprimerané a neadekvátne. Nielenže pribrzdili rozvoj, ale zhoršili aj riešenie problémov zamestnanosti v celom východoslovenskom regióne."
Okrem Luskchimu vstúpil Chemosvit do medzinárodného podnikania aj prostredníctvom dcérskej spoločnosti Chemosvit Bohemia, a. s. Na export ide 75 % výroby celej skupiny a vybudovala obchodné zastúpenia v Poľsku, Ruskej federácii, Nemecku a Bielorusku.

________________________________________________________________________________________________
M. Ľach: Opatrenia, ktoré prijala vláda SR v ochrane hraníc (zavedenie víz), sú neprimerané a neadekvátne. Nielenže pribrzdili rozvoj, ale zhoršili aj riešenie problémov zamestnanosti v celom východoslovenskom regióne.

menuLevel = 2, menuRoute = finweb/podniky-a-trhy, menuAlias = podniky-a-trhy, menuRouteLevel0 = finweb, homepage = false
25. jún 2022 22:28