StoryEditor

Brusel preveruje J&T. Mali tajiť informácie

Európska komisia opäť vyšetruje finančníkov z J&T.

Má podozrenie, že keď v novembri minulého roka vykonala raziu vo firmách ČEZ, Severočeské doly a Energetický a priemyselný holding (EPH), ktorý je súčasťou J&T, nedostala od týchto česko-slovenských finančníkov včas všetky materiály, ktorých sa dožadovala, najmä mobily manažérov a notebooky.

Ak by sa toto podozrenie potvrdilo, J&T by musela zaplatiť pokutu vo výške jedného percenta z obratu dotknutej firmy. V prípade EPH by sa pokuta pohybovala v rádovo stovkách miliónov korún. 

 

Zničili dôkazy?
Brusel tvrdí, že počas spomínanej razie v priestoroch J&T a EPH došlo k viacerým incidentom v súvislosti s narábaním s e-mailmi a prístupmi k elektronickým záznamom. O aké incidenty presne ide, nám odmietla prezradiť tak Európska komisia, ako aj samotná J&T. "Boli sme informovaní o začatí vyšetrovania vo firmách EPH, J&T Investment Advisors a J&T Finance Group. Nie sme si však vedomí žiadneho pochybenia a sme pripravení s komisiou spolupracovať,“ vyjadril sa pre HN šéf marketingu J&T Petr Málek.  

Tieto tri spomínané spoločnosti sú podozrivé zo zneužívania monopolného postavenia na trhu a vytláčania konkurencie v oblasti českej energetiky. "Toto vyšetrovanie je samostatné a nie je súčasťou vyšetrovania možného porušenia protimonopolných pravidiel. Týka sa iba správania J&T a EPH pri razii,“ povedala pre HN hovorkyňa eurokomisára pre hospodársku súťaž Amelia Torres.

Brusel teda tentoraz začal skupinu vyšetrovať na základe "vlastného rozhodnutia“, kým v novembri vyšetrovanie odštartovala, podľa informácií týždenníka Euro, sťažnosť českej spoločnosti Czech Coal. Odpoveďou na to, prečo komisia rozbehla nové vyšetrovanie, môže byť aj to, že J&T a ČEZ zrejme o razii vedeli, keďže sa informácie o nej objavili v médiách ešte pred jej uskutočnením. Brusel sa preto domnieva, že spoločnosti mohli mať čas na to, aby sa prípadných dôkazov o zneužívaní svojho postavenia na trhu mohli zbaviť. 

Podľa zdrojov českých HN šéf EPH Daniel Křetínský (v dobe novembrovej kontroly tiež partner materskej skupiny J&T) sa v prvý deň razie, ktorá trvala od 24. do 26. novembra, vôbec neobjavil vo svojej kancelárii a na druhý deň dal vyšetrovateľov svoj nový notebook bez starých údajov. Podobne tak mali urobiť aj viacerí manažéri EPH, čo českým HN potvrdil aj jeden zo zamestnancov Úradu pre ochranu hospodárskej súťaže, ktorý pri preverovaní bol.

Odchod šéfa ČEZ-u
ČEZ však v tejto súvislosti preverovaný nie je. Jeho hovorkyňa Eva Nováková to pre HN odôvodnila tým, že pri "novembrovej razii s pracovníkmi komisie vzorne spolupracovali“. Server českých Lidových novin však tiež uviedol, že v ČEZ-e končí jeho doterajší šéf Martin Roman a už v júni zasadne do dozornej rady v poisťovni Vienna Insurance Group.

Celé vyšetrovanie stojí na tom, že firmy ČEZ, Severočeské doly a Energetický a priemyselný holding sa mali ešte v júni minulého roka tajne dohodnúť s nemeckou firmou EnBW. Tá sa mala zaviazať nevstúpiť do tendra na predaj českých aktív spoločnosti International Power Opatovice a zároveň bude ako akcionár Pražskej teplárenskej podporovať uzavretie zmluvy na dodávku uhlia s nemeckou baňou Mibrag, ktorú neskôr odkúpili J&T a ČEZ.

V akom štádiu sa toto vyšetrovanie nachádza, nám odmietla Európska komisia prezradiť.

menuLevel = 2, menuRoute = finweb/podniky-a-trhy, menuAlias = podniky-a-trhy, menuRouteLevel0 = finweb, homepage = false
06. november 2024 04:37