StoryEditor

Inžinierske stavby po polroku opäť v strate

22.08.2002, 00:00
Najväčšia východoslovenská stavebná firma Inžinierske stavby, a. s., Košice vykázala za prvých šesť mesiacov tohto roka obrat 1, 041 mld. Sk, čo bolo v dôsledku poklesu subdodávateľských prác o 75 mil. Sk menej ako za rovnaké obdobie minulého roka. Stavebné výkony vlastných pracovníkov však boli o 17,6 mil. Sk vyššie ako v prvom polroku 2001 a predstavovali 571 mil. Sk.

"Zvýšeným nasadením stavebných kapacít a vďaka priaznivým poveternostným podmienkam v druhom štvrťroku sa podarilo dobehnúť výpadok stavebných výkonov zo zimného obdobia, a to najmä rozbehnutím prác na nosných stavbách výrobného programu, ktorými sú diaľničné stavby a rekonštrukčné práce na cestnej dopravnej sieti. Hoci akciová spoločnosť začala od apríla postupne produkovať zisk, výsledná strata za prvý polrok je ešte stále o 15,7 mil. Sk vyššia ako v minulom roku," informoval HN finančný riaditeľ spoločnosti Štefan Tarášek.
Za prvých šesť mesiacov roku 2001 vykázala firma stratu 16,98 mil. Sk, čím vtedy medziročne znížila záporný výsledok takmer o 66 %. "Tak ako každoročne, aj tento rok hospodárenie firmy nepriaznivo ovplyvnila sezónnosť stavebných prác, keď v zimnom období nastal útlm stavebnej produkcie. Ďalším faktorom je skutočnosť, že v prvých mesiacoch roka sa realizovali práce na stavbách priemyselného charakteru, ktoré sú náročné na prácnosť, a zároveň sú menej efektívne. Najproduktívnejšie mesiace, kedy stavebná výroba vrcholí, ešte len prídu, a preto by úlohy ročného plánu nemali byť ohrozené," uviedol Š. Tarášek.
Podľa tohtoročného výrobného programu spoločnosť plánuje realizovať stavebné práve v základnej stavebnej výrobe nad 1, 3 mld. Sk, celkový obrat by mal prevýšiť 2, 5 mld. Sk. Nosnými stavbami sú zákazky pre Slovenskú správu ciest. Ide o diaľničný obchvat D1 Fričovce, rekonštrukciu cesty I/50 Košice - Južné nábrežie a úsek D1 Behárovce - Branisko. Vzhľadom na uvedené skutočnosti nenastali a ani sa neočakávajú výraznejšie pohyby v zamestnanosti firmy. Počet pracovníkov sa pohybuje okolo 1 650 a priemerný mesačný zárobok je 14 040 Sk.

V prvých mesiacoch roka sa realizovali práce na stavbách priemyselného charakteru, ktoré sú náročné na prácnosť, a zároveň sú menej efektívne. Najproduktívnejšie mesiace, kedy stavebná výroba vrcholí, ešte len prídu, a preto by úlohy ročného plánu nemali byť ohrozené.

menuLevel = 2, menuRoute = finweb/podniky-a-trhy, menuAlias = podniky-a-trhy, menuRouteLevel0 = finweb, homepage = false
15. august 2022 10:24