Preteky v tendri na kúpu 67-percentných podielov v siedmich bulharských distributéroch elektriny by mal vyhrať rakúsky EVN, nemecký E.ON a český koncern ČEZ, uviedol zdroj blízky predaju.
Bulharsko chce týmto spôsobom pred plánovaným vstupom do Európskej únie uvoľniť svoje energetické trhy. Konečné ponuky podalo v piatok 5 európskych podnikov. Ďalšími záujemcami sú talianska spoločnosť Enel a grécky podnik Public Power Corp., podľa zdroja sú však ich šance malé.
Podľa zámeru predaja môže každá spoločnosť získať len jeden z troch predávaných energetických balíkov, teda distributérov v západnej, vo juhovýchodnej alebo v severovýchodnej časti Bulharska.
"Ak vezmeme do úvahy, že cena bude hlavným kritériom, ČEZ pravdepodobne získa západných distributérov, EVN juhovýchodných a E.ON severovýchodných," oznámil zdroj, ktorý si neželal byť menovaný, agentúre Reuters.
Privatizačná agentúra v týchto dňoch kontroluje platnosť ponúk a pripravuje sa na ich zaslanie vládnemu kabinetu. Zoznam víťazných ponúk by mal byť pripravený do dvoch týždňov. Podľa dohody s Medzinárodným menovým fondom by vláda mala predaj dokončiť do konca septembra.
Najvyššiu ponuku urobili rakúska EVN a nemecká E.ON. Ak si Sofia vyberie ako víťazov EVN, ČEZ a E.ON, krajina z tohto predaja získa celkovo 693,2 milióna eur (v prepočte asi 27,6 miliardy Sk). Informovala o tom agentúra Reuters.
StoryEditor

