Ruská ropná spoločnosť Jukos už nemá v bankách žiadne peniaze, čiastočnou nádejou na možnú záchranu je aspoň piatkové rozhodnutie arbitrážneho súdu, ktorý zamietol zhabanie kľúčovej produkčnej jednotky Juganskneftegaz exekučnými úradmi. V prípade, že by krok exekútorov potvrdil, znamenalo by to pre firmu bankrot.
Ako pre agentúru Reuters uviedol zdroj z Jukosu, doteraz exekútori pretransferovali z účtov firmy do štátnej pokladnice 900 mil. dolárov, z toho len vo štvrtok 150 mil. dolárov.
Akcie Jukosu klesli v piatok o sedem percent na 109,79 rubľa. Podľa agentúry Interfax za posledný týždeň plný zvratov sa ich hodnota príliš nezmenila, no od apríla tohto roka klesli už o dve tretiny, keď sa investori začali vážne obávať krachu spoločnosti. "Udalosti okolo Jukosu už pripomínajú ruletu. Bohužiaľ, celý ruský trh ňou začína byť," uviedol analytik Bank of Moscow Kiril Tremasov. Prepad akcií Jukosu sa odrazil následne aj na akciách ďalších veľkých ruských firiem ako Jednotný energetický systém Ruska (JES), MMC Noriľskij Nikel, Lukoil, Sberbank, Rostelekom či Surgutneftegaz a Tatnefť, ktoré tiež zaznamenali v piatkových poobedňajších hodinách pokles akcií.
Ako uviedla BBC, Jukos opakovane varoval, že potrebuje aspoň 400 mil. dolárov, aby mohol financovať základné operácie a platiť export ropy na zahraničné trhy. Krátka nádej sa mu naskytla v stredu, keď jeden z exekútorov súhlasil s rozmrazením účtov firmy, no vo štvrtok ich ministerstvo financií opäť zmrazilo s tým, že všetky peniaze na účtoch Jukosu musia byť použité len na splatenie dlhov. Zatiaľ však podľa hovorcu firmy Alexandra Šadrina oficiálne rozhodnutie o opätovnom zmrazení účtov nedostali.
Najväčšou ranou pre Jukos počas jeho konfliktu s vládou, ktorý sa ťahá od zatknutia bývalého šéfa Michaila Chodorkovského koncom októbra 2003, bolo zhabanie kľúčovej produkčnej jednotky Juganskneftegaz, ktorá sa na celkovej produkcii spoločnosti (1,7 mil. barelov denne) podieľa vyše 60 percentami. Štát má záujem Jugansk predať, v piatok však súd rozhodol, že zhabanie závodu bolo nelegálne. Dá sa však očakávať, že exekútori sa proti rozhodnutiu arbitrážneho súdu odvolajú, takže podľa analytikov sa môže stať, že aj toto čiastkové víťazstvo Jukosu bude mať iba krátke trvanie. Väčšina z nich pritom očakáva, že celá kauza sa nakoniec skončí presunom Jukosu pod kontrolu štátu.
Daňové podlžnosti vo výške 3,4 mld. dolárov za rok 2000 musí Jukos zaplatiť do konca augusta. Vedenie spoločnosti však uviedlo, že do tohto termínu je schopné zohnať len 1,8 mld. dolárov. Čo sa týka vývozu ropy do strednej a západnej Európy, Jukos oznámil, že na august zaplatil distribučnej firme Transnefť poplatky za použitie ropovodov. Vývoz ropy po železnici, ktorý predstavuje 25 percent z exportovanej ropy Jukosu, má však firma zaplatený len do 10. augusta. Ak sa rýchlo nedostane k peniazom, bude nútená obmedziť okrem vývozu aj samotnú ťažbu, pretože také veľké skladovacie kapacity nemá.
StoryEditor
Jukos už nemá na účtoch žiadne peniaze
Ruská ropná spoločnosť Jukos už nemá v bankách žiadne peniaze, čiastočnou nádejou na možnú záchranu je aspoň piatkové rozhodnutie arbitrážneho súdu, ktorý zamietol zhabanie kľúčovej produkčnej jednotky Juganskneftegaz exekučnými úradmi. V prípade, že by krok exekútorov potvrdil, znamenalo by to pre firmu bankrot.