StoryEditor

Yukos má prvé akcie Sibneftu

05.09.2003, 00:00
Autor:
TASRTASR

Ruský ropný koncern Yukos získal v rámci fúzie s gigantom Sibneft 948 259 926 kmeňových akcií tejto spoločnosti, čo predstavuje 20 % mínus jedna akcia.
Prevod akcií, ktorý včera oznámil Yukos, bol dôležitou súčasťou celej transakcie a implementácie dohôd z apríla tohto roku. Akcie sú však zatiaľ predmetom záložného práva, s cieľom zabezpečiť ich splatenie. Splátka akcií prebehne až po ukončení predaja a konverzie akcií medzi hlavnými akcionármi oboch spoločností, ktorými sú akcionári s minimálne 10 - percentným podielom akcií s hlasovacím právom.
Po fúzii oboch spoločností, ktorej ukončenie sa očakáva do konca tohto roku, by mala vzniknúť štvrtá najväčšia ropná firma na svete. Za balík 20 % akcií mínus jedna akcia by mal Yukos zaplatiť 3 miliardy dolárov. Yukos tiež nadobudne najviac 72 % akcií Sibneftu plus jednu akciu výmenou za najviac 26,01 % plne konvertovaných akcií nového YukosSibneft. Uskutočnenie kúpy aj konverzie podlieha splneniu niekoľkých podmienok, vrátane súhlasu akcionárov a regulačných orgánov, ako aj zavŕšeniu hĺbkového auditu oboma zmluvnými stranami. Podľa dohody hlavných akcionárov spoločností Yukos a Sibneft bude mať zlúčená spoločnosť miernu úroveň zadlženosti. Predpokladá sa, že celková výška čistého dlhu k 31. decembru 2003 nepresiahne 5 miliárd dolárov.
Za zlučovanými ruskými spoločnosťami stoja dve významné ruské osobnosti, ktoré patria k najbohatším mužom v krajine. Ide o šéfa Yukosu Michaila Chodorkovského a vlastníka Sibneftu Romana Abramoviča.

menuLevel = 2, menuRoute = finweb/podniky-a-trhy, menuAlias = podniky-a-trhy, menuRouteLevel0 = finweb, homepage = false
30. máj 2023 19:49