Pri príprave transformácie štátnych vodárenských podnikov na akciové spoločnosti sa dôkladne nedomyslel technický kľúč organizovania valných zhromaždení. Napríklad Východoslovenská vodárenská spoločnosť (VVS), ktorá vznikla k 1. máju tohto roka zrušením štátneho podniku Východoslovenské vodárne a kanalizácie Košice (VVaK), bude mať koncom roka až 943 akcionárov a ich stretnutie na valnom zhromaždení vidí vedenie VVS prinajmenšom ako problematické. Akcionármi nových vodárenských spoločností sa po prevode majetku z Fondu národného majetku (FNM) SR na samosprávy stanú všetky obce a mestá, pre ktoré VVaK dodával vodu a zabezpečoval odkanalizovanie.
KOMPLIKOVANÁ MAJORITA
"Spomeňme si na VSŽ Košice a ich problémy z minulosti pri konaní valných zhromaždení s vysokým počtom akcionárov," upozornil výrobno-technický námestník VVS Rudolf Kočiško. Podľa jeho názoru tento mechanizmus bude musieť dotvoriť FNM SR, na ktorý k 1. máju prešiel majetok VVaK so všetkými aktívami, pasívami, právami a záväzkami. Fond tento majetok vložil do VVS a Podtatranskej vodárenskej spoločnosti (PVS). "Niektorí akcionári sa budú musieť zoskupiť a nechať sa zastupovať splnomocnencom, aby valné zhromaždenie bolo akcieschopné," naznačil východisko R. Kočiško.
Najväčším akcionárom VVS je mesto Košice, ktoré má v novej vodárenskej spoločnosti 19,4-percentný podiel na majetku. Z ďalších väčších miest východoslovenského regiónu napríklad Prešov vlastní 7,3 % a Trebišov 1,84 % akcií. "Dosiahnuť majoritu za účelom schválenia návrhov predložených na valnom zhromaždení bude veľmi ťažké," zdôraznil R. Kočiško. Táto otázka bude aktuálna najmä v súvislosti s očakávaným vstupom zahraničných investorov do nových vodárenských spoločností. O prevádzkovanie VVS už prejavili záujem viaceré veľké nadnárodné spoločnosti, napríklad Anglian Water, Vivendi a ďalšie renomované firmy.
Podľa predpokladov vedenia VVS zahraniční investori nebudú chcieť kúpiť celý, resp. časť majetku podniku v celkovej hodnote 7,348 mld. Sk. "Sú to najmä potrubia a vodojemy, ktoré sú technicky už značne opotrebované. Nebudú mať záujem o kúpu takého majetku," vysvetlil R. Kočiško. Lenže súhlas zahraničnému investorovi na prevádzkovanie majetku vodárenskej spoločnosti budú musieť dať akcionári spoločnosti. A keďže VVS ich má takmer tisíc, bude zrejme trvať dlhší čas, kým dospejú k potrebnej zhode názorov.
ZMENA STANOV
Vladimír Pastorek, generálny riaditeľ PVS, ktorá bude mať 204 akcionárov, očakáva, že noví majitelia vodárenských spoločností na prvých valných zhromaždeniach zmenia súčasné stanovy, ktoré sú "šité na mieru" FNM SR. "Bude na obciach a mestách, ktorou cestou sa vydajú. Budú môcť použiť aj český príklad a akcie sa predajú. Verím, že spoločnou argumentáciou nájdeme také riešenie, aby k predaju akcií nedošlo. Ak predsa len áno, tak potom nech vznikne akciová spoločnosť, ktorá bude len prevádzkovať majetok vodárenských spoločností," povedal V. Pastorek. Vlastníkmi rozvodov vôd a potrubí, úpravovní vôd a čistiarní odpadových vôd by podľa neho mali aj potom zostať obce a mestá.
StoryEditor