Kauza Modré zeme, ktorá niekoľko rokov hrozí mestu Lučenec finančným kolapsom, skončila po poslednom súdnom pojednávaní na sume 52 miliónov korún. Lučenecký okresný súd rozhodol v spore medzi stavebnou firmou Števko a mestom, že samospráva musí túto sumu podniku uhradiť.
Výsledok považuje primátor Lučenca Milan Marko za úspech, keďže pred dvoma rokmi bola predmetom sporu ešte suma 258 miliónov korún. "Dôležité je, že súd zastavil penalizáciu z omeškania a o viacerých zmluvách rozhodoval samostatne," dodal primátor. Podľa neho je však pokuta stále neprimerane vysoká. Skutočná škoda je totiž len asi 4,3 milióna korún. Ostatné nároky firmy sú podľa vedenia mesta fiktívne. Aj preto sa chce samospráva ďalej súdiť a jednu zo zmlúv, znejúcu na 46 miliónov korún, mieni napadnúť.
Spor o nedodržanie zmluvy z roku 1993 o spolufinancovaní inžinierskych sietí pre sídlisko Modré zeme, na ktorom sa mala podieľať samospráva a firma Števko, sa ťahá od roku 1996. Stavebná spoločnosť zažalovala mesto pre jej porušenie a okrem sankčnej pokuty žiadala i úhradu vzniknutých škôd a penále -- pôvodne dovedna takmer 300 miliónov korún. To by bolo viac ako dvojnásobok rozpočtu Lučenca.
Mesto od zmluvy odstúpilo pre jej údajnú nevýhodnosť a neplatnosť. Tieto výhrady však dosiaľ žiadny súd neakceptoval. Naopak, v roku 2002 vydal predbežné opatrenie, ktorým zakázal samospráve nakladať s nehnuteľným majetkom v hodnote niekoľkých sto miliónov korún. Mestu tak hrozilo, že by formou exekúcií prišlo o majetok v omnoho vyššej hodnote. Podľa primátora a poslancov nesie minimálne morálnu zodpovednosť za kauzu predchádzajúce vedenie mesta.
StoryEditor
Modré zeme skončili na 52 miliónoch
Kauza Modré zeme, ktorá niekoľko rokov hrozí mestu Lučenec finančným kolapsom, skončila po poslednom súdnom pojednávaní na sume 52 miliónov korún.