Rozdelenie majetku štátneho podniku Východoslovenské vodárne a kanalizácie (VVaK) Košice medzi akciové spoločnosti Východoslovenská vodárenská spoločnosť (VVS) a Podtatranská vodárenská spoločnosť (PVS) k 1. máju tohto roka sa uskutočnilo bez problémov. Zhodli sa na tom vedúci predstavitelia oboch nových vodárenských firiem. "Naťahovali sme sa len pri rekreačnom zariadení vo Vysokých Tatrách. Väčší objekt pripadol väčšej VVS a menší menšej PVS," dodal s úsmevom generálny riaditeľ PVS Vladimír Pastorek.
Košická vodárenská spoločnosť získala majetok v správe deviatich odštepných závodov v hodnote viac ako 7,348 mld. Sk, popradská s tromi závodmi majetok za vyše 1,626 mld. Sk. VVaK zabezpečovali zo zákona dodávku pitnej vody a odkanalizovanie pre oblasť s 1 147 obcami na východe Slovenska. VVS bude teraz spravovať majetok 943 a PVS 204 obcí. Akcionárske práva by mali prejsť na obecné a mestské samosprávy do konca tohto roka prevodom akcií v nominálnej hodnote 1 000 Sk podľa počtu obyvateľov. Napríklad Košice s 310 tis. obyvateľmi získajú vo VVS najväčší, 19,4-percentný podiel na základnom imaní.
Na nástupnícke spoločnosti prešli nielen rozostavané investičné akcie v hodnote 7,137 mld. Sk, z ktorých treba dokončiť stavby za asi 3,6 mld. Sk, ale aj pohľadávky štátneho podniku, ktoré ku koncu marca tohto roka prevyšovali 610 mil. Sk, z toho 373 mil. Sk po lehote splatnosti. PVS prevezme pohľadávky za 90 mil. Sk. Najväčšiu časť, až 161 mil. Sk, dlhujú vodárenským firmám nemocnice a ďalšie štátne zdravotnícke zariadenia, ktoré sú spolu so školami a školskými inštitúciami najproblematickejšími dlžníkmi nových vodárenských podnikov.
Občan by v najbližších mesiacoch ešte nemal pocítiť zmenu vlastníctva vo vodárenskej sústave, neskôr sa však očakáva vyrovnávanie cien vodného a stočného pre domácnosti s úrovňou cien pre veľkoodberateľov. V súčasnosti sú ceny pre domácnosti dva razy lacnejšie, vyrovnať by sa mali postupne v rokoch 2006 až 2008. V rámci SR sú však už teraz ceny vodného a stočného na východe republiky najvyššie. Obyvateľstvo platí za kubický meter vody asi 23 Sk bez DPH, priemysel a podnikatelia približne 55 Sk.
Východoslovenské vodárne a kanalizácie v číslach (údaje k roku 2002)
Počet obyvateľov v spádovom území 1 600 286
Počet obcí 1 147
Podiel obcí napojených na kanalizáciu bez ČOV 50,50%
Podiel obcí napojených na kanalizáciu s ČOV 48,40%
Dĺžka kanalizačnej siete (bez prípojok) 1 676 km
Kanalizačné prípojky 54 191
Dĺžka kanalizačných prípojok 494 km
Podiel obyvateľov napojených na vodovod 71,10%
Dĺžka vodovodných prípojok 1 097 km
Zdroj: VVaK, š. p.
StoryEditor
Bezproblémový rozvod vodárov
Rozdelenie majetku štátneho podniku Východoslovenské vodárne a kanalizácie (VVaK) Košice medzi akciové spoločnosti k 1. máju tohto roka sa uskutočnilo bez problémov.
Otázniky nad vodárenskými podnikmi