Americká ekonomika je ovplyvňovaná množstvom rôznych faktorov, ktoré tiež vplývajú na príjem amerických domácností. Jeden z najdôležitejších faktorov je náboženstvo. Denník New York Times zverejnil štúdiu, v ktorej porovnal najznámejšie svetové náboženstvá z hľadiska príjmu domácností, ktoré ich vyznávajú.
9. Svedkovia Jehovoví
Iba deväť percent domácností, ktoré tvoria jehovisti, majú ročný príjem viac ako 100 tisíc dolárov. Naopak, až 42 % populácie ročne prinesie do domácnosti menej ako 30 tisíc dolárov. V porovnaní s inými náboženstvami sú jehovisti v kariére brzdení zvyklosťami, ktoré ako príslušníci tejto viery praktizujú. Sú známi šírením svojej viery z domu do domu, odmietaním krvnej transfúzie a vojenskej služby a distribúciou ich vlastnej literatúry. Neoslavujú Vianoce, Veľkú Noc, ani narodeniny.
8. Evanjelici
Domácnosti patriace k evanjelickým prostestantom sú na tom iba o niečo lepšie ako jehovisti. Len 13 % amerických protestantov zarába viac ako 100 tisíc dolárov ročne. Približne tretina má príjem nižší, ako tridsať tisíc.
7. Mormóni
Šestnásť percent mormónov žijúcich v Amerike prinesie ročne do domácnosti viac ako 100 tisíc dolárov. 38 percent zarobí viac ako 50 tisíc a menej ako 100 tisíc. Mormóni sú veľmi súdržní, žijú v komunitách a sú tiež známi bezvýhradnou vernosťou v manželstve. Majú prísny zákaz pitia alkoholu, kávy a čaju a tiež nesmú fajčiť ani užívať akékoľvek návykové látky.
6. Moslimovia
Šestnásť percent moslimských domácností zarobí ročne viac ako sto tisíc dolárov, kým 35 % zarobí menej ako tridsať tisíc. Moslimovia sa neženú za bohatstvom a hmotnými statkami. Naopak, veria, že ich poslanie na tomto svete je slúžiť bohu. Riadia sa vlastným právnym systémom, ktorý je často v ostrom protiklade oproti západnej legislatíve, čo im môže sťažiť integráciu do amerického pracovného procesu.
5. Katolíci
Takmer pätina amerických katolíkov prinesie ročne domov viac ako sto tisíc dolárov. Menej ako tridsať tisíc prinesie len necelá tretina. Katolícka cirkev je považovaná za jednu z najstarších na svete a hrá dôležitú úlohu v umení, kultúre a filozofii. Napriek viacerým škandálom a kauzám, ktorým v minulosti čelila, zostáva katolícka cirkev jednou z najvplyvnejších a najbohatších na svete.
4. Budhisti
Dvadsaťdva percent budhistickej populácie žijúcej v Spojených štátoch sa má dobre, domov si prinesie ročne viac ako sto tisíc dolárov. Ročný príjem viac ako tretiny budhistov je viac ako 50 tisíc, ale menej ako sto, vďaka čomu v našom rebríčku obsadili štvrtú priečku. Budhizmus je mierumilovné náboženstvo s množstvom tradícií, budhisti veria na reinkarnáciu. Jej kolobeh sa končí stavom zvaným nirvána, ktorú definujú ako večnú blaženosť.
3. Ortodoxní kresťania
Až 28 percent ortodoxných kresťanských domácností ročne zarobí viac ako sto tisíc dolárov, o jedno percento viac zarobí síce pod sto, ale hranicu päťdesiatich tisícok prekročí. Ortodoxné kresťanstvo je spoločný názov pre východné aj orientálne kresťanstvo. Pojem "ortodoxný" vo voľnom preklade znamená pevnú a neotrasiteľnú vieru v doktríny starovekého kresťanstva.
2. Hinduisti
Hinduisti získali v rebríčku najbohatších domácností druhú priečku. Až 43 percent populácie prinesie do rodiny ročne viac ako 100 tisíc dolárov. Príjem menší ako 30 tisíc má len 9 percent obyvateľstva. Hinduizmus vznikol v Indii a je založený na viere v jedinú nadradenú bytosť, Brahmana. Hinduisti propagujú toleranciu a morálnu čistotu.
1. Židia
Najbohatšie domácnosti a prvú priečku v našom rebríčku majú židia. Tí sa považujú za najbohatších zo všetkých náboženstiev. Ročný príjem až takmer sedemdesiatich percent domácností vyznávajúcich židovskú vieru prekročil 75 tisíc dolárov. Judaizmus patrí medzi najstaršie, počtom veriacich však najmenšie svetové náboženstvo. K židovskej viere sa hlási približne 15 miliónov veriacich. Židia sa považujú za členov jedného židovského národa a riadia sa Tórou, záväzným učením v písomnej aj ústne podanej náuke.
Spracované podľa portálu The Richest.