Vojna. Najjednoduchší spôsob, ako riešiť spory. Žiadni mediátori, žiadne ústupky. Silnejší vyhráva. A diktuje pravidlá. Práve preto sa ozbrojené konflikty v ľudskej histórii vedú od nepamäti. Prastaré porekadlo hovorí, že vo vojne nie sú víťazi, ale len porazení. Preto by sa vlastne žiadne nemuseli viesť. Niekedy sa objavia dôvody, ktoré sa z istého uhla pohľadu zdajú ako oprávňujúce na začatie vedenia vojny. Napríklad sovietska veľká vlastenecká vojna, ale z filozofického hľadiska to pokojne môže byť aj Hitlerov „blitzkrieg“ – veď chcel ovládnuť celý svet.
Niekedy sú však vojny vedené z čisto ekonomických a sebeckých dôvodov. Vojnové besnenie totiž zvyšuje dopyt po zbraniach, čím dáva do pohybu ekonomiku. Pochopiteľne, tých krajín, ktoré sa priamym bojom vyhnú, ale ryžujú na výrobe a vývoze zbraní. Asi už začínate tušiť, o kom je reč.
Z ekonomických čísel sa však treba veľmi rýchlo vrátiť na zem. Ľudský prvok a spoločenská cena, ktorú za „zábavku bohatých“ platia obyčajní ľudia, sa totiž vyčísliť nedá. Finančné prostriedky minuté na nezmyselné ničenie a zabíjanie by bez problémov stačili na vyriešenie celosvetového problému s hladom. Pokojne aj niekoľkokrát.
V galérii nájdete desať najdrahších otvorených vojnových konfliktov všetkých čias. Studená vojna by totiž s prehľadom zvíťazila aj nad druhou svetovou. A ak by ste čakali, že na prvom a druhom mieste budú doteraz najväčšie konflikty, budete prekvapení. Pozorní čitateľ si taktiež všimne jeden spoločný menovateľ, ktorý zrejme nikoho až tak neprekvapí. Výdavky sú prepočítané na súčasné podmienky.