Fed už viackrát avízoval obmedzenie stimulov, to sa však neustále odkladá. Je toto dlhodobé pumpovanie lacných peňazí do ekonomiky z pohľadu Ameriky aj svetových trhov prospešné?
Pre investorov do akcií, komodít, nehnuteľností a ďalších rizikovejších aktív prospešné je. Veľký objem lacného kapitálu tlačí ceny týchto aktív nahor. Súčasná monetárna politika je dobrá i pre dlžníkov, ktorým značne poklesli úrokové náklady.
Komu môže uškodiť?
Súčasnou politikou Fedu trpia obyčajní ľudia, keďže rastú inflačné tlaky. Výnosy na bankových vkladoch, kde má väčšina ľudí svoje peniaze, nedosahujú ani úroveň inflácie. Dá sa povedať, že bežný občan reálne peniaze stráca.
I pri najmenšej hrozbe ekonomického spomalenia príde Fed a naleje ďalšie peniaze do obehu, čo utvrdzuje verejnosť v tom, že zlaté časy budú trvať naveky. Preto sú ľudia menej ostražitý.
Kedy nastane podľa Vás tá správna doba na obmedzenie stimulov? Treba čakať, kým budú americké čísla naozaj pozitívne, alebo by mal Fed zavrieť kohútik čo najskôr?
Správnu dobu na ukončenie stimulov je veľmi zložité určiť, pretože s obmedzovaním liatia peňazí na trhy príde i prepad na akciových trhoch, vzostup ekonomického pesimizmu a možno i spomalenie rastu zamestnanosti. K tomuto kroku však Fed bude musieť pristúpiť. Myslíme si, že čím skôr tak učiní, tým lepšie. Ekonomické subjekty sa opäť musia naučiť žiť pri relatívne prísnejšej monetárnej politike.
Už len hrozba obmedzenia stimulov otriasla rozvíjajúcimi sa trhmi a spôsobila prudké pády rupie a realu. Ako veľmi im Fed môže ublížiť?
Dopad zmeny monetárnej politiky na rozvíjajúce sa trhy bude značný. Investori pravdepodobne stiahnu časť kapitálu, čo v týchto krajinách môže vyvolať rast úrokových sadzieb. Keďže dlhy firiem a domácností v rozvíjajúcich sa štátoch v posledných rokoch značne vzrástli, môže nastať séria bankrotov.
Podľa posledných prieskumov rastie v Amerike počet chudobných a poberateľov sociálnych dávok. Naopak, bohatí stále bohatnú. Môžme dávať tieto javy do súvisu s Fedom?
Áno, politika Fedu má na to čiastočný vplyv, ale dôvodom je aj nevzdelanosť a strach ľudí. Väčšina ľudí, a to predovšetkým tých chudobnejších, má svoje peniaze na účtoch v bankách, pričom vkladové produkty teraz prakticky nič nevynášajú. Naopak, bohatí ľudia vedia, že dlhodobo sa dá zarobiť len investovaním do podnikania, akcií, rizikovejších dlhopisov a podobne.
Vyzerá to tak, že moc Fedu za posledné roky stále rastie. Aký nebezpečný vlastne je, keď už zmienka o zmene jeho politiky spôsobí na trhoch taký chaos?
Vplyv Fedu na globálnu ekonomiku je naozaj značný, ale to nemusí byť pre investorov až tak veľké negatívum. Centrálne banky mali vždy veľký vplyv, len ich moc bola rozprestretá geograficky. Investori museli sledovať a vyhodnocovať činnosť viacerých centrálnych bánk. Teraz stačí sledovať iba Fed. Z politického hľadiska je súčasná obrovská moc Fedu strašiakom predovšetkým pre Čínu, ktorá má veľké globálne ambície.
Aké sú hlavné ciele Fedu? Korešponduje s nimi súčasná politika?
Hlavné ciele Fedu sú od roku 1977 dva: maximálny udržateľný hospodársky rast a stabilné ceny. Keď sa pozrieme na súčasné ekonomické štatistky, tak musíme objektívne uznať, že politika je pomerne úspešná. HDP krajiny rastie, nezamestnanosť klesá a inflácia je minimálna. Podľa nášho názoru sa ale situácia v najbližších rokoch zmení.
Boris Tomčiakvedúci oddelenia Asset managementColosseum, a.s. |