StoryEditor

Európa Áziu nepredbehne. Je stará a pomalá

07.08.2013, 00:04
Podľa riaditeľa Saxo Bank Karola Piovarcsyho Európa nemá silu, aby prekonala ázijské veľmoci.

Čo podľa vás stojí za prehĺbením hospodárskych problémov bývalých ekonomických lídrov - Číny a Japonska? Je to skôr reakcia na globálne spomalenie, alebo problémy nastali vo vnútri hospodárstiev?

Je to kombinácia oboch faktorov, ale musíme si tú otázku rozdeliť na dve časti: na Čínu a na Japonsko pretože sú to dve separátne ekonomiky.  Na vývoj v Číne, a teda rozvíjajúcom sa trhu, má väčší vplyv aj globálne hospodárstvo tým, že sa utlmil a naďalej sa utlmuje export, čo je a bol pre nich hlavný hnací motor.

Na druhej strane rozvíjajúca ekonomika nemala tak silnú vlastnú domácu spotrebu, aby si vykryla tento výpadok v exporte. K tomu všetkému netreba zabudnúť, že rozvíjajúce sa ekonomiky sú živené najmä investičným kapitálom práve z iných regiónov. Ako sme boli svedkami výrokov Bernankeho ohľadom ukončenia kvantitatívneho uvoľňovania, pekne sme mohli vidieť, ako sa sťahuje investičný kapitál práve z rozvíjajúcich sa ekonomík.

Čo predstavuje najväčšie rizko?

Najväčším rizikom je práve spomenuté sťahovanie investičného kapitálu z trhov. V prípade Japonska ide o podobný princíp ako utlmenie exportu v globálnom hospodárstve. Na druhej strane domáca ekonomika je rozvinutá a teda domáca spotreba drží Japonsko stále nad vodou – sú koniec koncov treťou najväčšou ekonomikou, avšak Japonsko oproti Číne má obrovské problémy s vysokou zadlženosťou verejných financií a v neposlednom rade aj s demografickou krivkou a teda s vymieraním obyvateľstva hlavne v produktívnom veku.

Podľa histórie funguje svetová ekonomika vo vlnách. Trúfate si odhadnúť, ako dlho môže trvať, a či vôbec, kým sa ázijské krajiny opäť dostanú medzi globálnych hospodárskych lídrov?

Ak máme na mysli rozvíjajúce sa ekonomiky, tak pokiaľ tieto dokážu zahrať svoj vývoj na orientáciu na vlastnú spotrebu a rozvoj vlastného trhu, tak tam vidím niekde medzi desiatimi – dvadsiatimi rokmi potenciál, kedy by mohli znovu naštartovať svoj rast práve z vnútorných zdrojov.

Ako vidíte budúcnosť krajín, ktoré patrili medzi svetových lídrov, napr. Japonska?

Pokiaľ hovoríme o ázijskej ekonomike typu Japonska, tam je problém ako v Európskej únii a to s vymierajúcim obyvateľstvom a s postupným opúšťaním postu svetového lídra a približovaním sa k rozvojovým krajinám. Potom tu máme samozrejme krajiny typu Vietnam, Indonézia, Malajzia, ktoré sa posledné dva, tri, či päť rokov stávajú novou Čínou a sú naozaj tak silne proexportné, že sú novými ázijskými drakmi a v neposlednom rade tu máme také perly ako je India, Rusko, ktoré sú v tých istých problémoch ako Čína.  Ešte by som pridal a vyzdvihol krajinu akou je Južná Kórea, ktorá nemá problémy so zadlžením ako Japonsko, na druhej strane je to silný hráč, ktorý by mohol byť jedného dňa novým lídrom celého kontinentu.

Myslíte si, že sa ázijské ekonomiky vďaka rozsiahlym stimulom ešte môžu spamätať a podarí sa odvrátiť ďalšie prehĺbenie súčasných problémov?

Myslím si, že určite áno – otázkou je kedy. Koniec koncov kvôli demografickému vývoju je ťažké očakávať, že tieto ekonomiky, či už Európskej únie alebo iných štandardne silných hráčov by dokázali Áziu predbehnúť. Je to len otázkou času, kedy sa tak stane.

Myslíte si, že za zlepšenie americkej ekonomiky môžu len umelé zásahy Fedu? Bude podľa vás rast stabilný, aj keď Fed prestane do ekonomiky pumpovať kapitál a obmedzí nákupy dlhopisov?

Fed určite do istej miery stimuloval ekonomiku, keď už nič iné aspoň ju nevystavil veľkým bankrotovým, resp. recesným tlakom. Na druhej strane sila americkej ekonomiky nepochádza z takýchto krokov.

Túto silu vnímame s čistotou biznisového prostredia, kde Amerika je historicky postavená na zdravom kapitalizme kde jednotlivé firmy budujú štátnu ekonomiku a nie, že štát buduje firmy. K tomu netreba zabudnúť na energetickú samostatnosť USA a v neposlednom rade práve na demografickú krivku, ktorá je pozitívna. Je tam teda viacero faktorov.

Môže zlepšenie hospodárstva Európy a USA prostredníctvom zvýšenia zahraničného obchodu pomôcť aj tým ázijským? A naopak, ak by ázijské veľmoci padli, môže to spôsobiť ďalšiu globálnu krízu?

Keď si pozrieme vyhliadky EU, tak množstvo štátov vrátane SR, ČR a Nemecka spolieha na to, že pomocou exportu dokážu vyriešiť svoje momentálne problémy. Keďže všetci očakávajú, že sa Čínska ekonomika dokáže pozviechať.

Vidíme to na posledných správach o pomalšom vývoji HDP Číny, ktoré mali okamžitý dopad na vývoj akcií, resp. finančných trhov v Európe a USA. Ak sa ázijská ekonomika nedokáže pozviechať, o to viac bude trpieť európsky export a keďže máme množstvo iných problémov, nebolo by to pre Európu jednoduché.

Podľa analytikov sú vyhliadky pre Európu pozitívne a európsky bohatý západ dokáže konkurovať najsilnejším ekonomikám a stať sa svetovým lídrom. Čo si o tom myslíte?

Či je vývoj pozitívny, to je ťažká otázka, hlavne z akého časového horizontu. Teoreticky vyhliadky pozitívne sú, Európa je najsilnejší trh, má najviac vzdelané obyvateľstvo a mnoho iných výhod. Európa je však stará, vymiera, má príliš silný sociány systém na to, aby dokázala konkurovať USA alebo rozvíjajúcim sa ekonomikám.

Európa môže úspešne konkurovať ostatným hospodárstvam v oblasti technológií, robotizácie služieb vo finančnom aj nefinančnom sektore. Pokiaľ by došlo ku krízovému momentu, Európe pomôžu rezervy, ktoré sú vytvárané desiatky rokov a sú najväčšie na svete.

Karol Piovarcsy

manažér Saxo Bank pre strednú a východnú Európu

menuLevel = 2, menuRoute = finweb/serialy, menuAlias = serialy, menuRouteLevel0 = finweb, homepage = false
23. december 2024 03:22