Peter KažimírTASR
StoryEditor

Smerujeme k predčasným voľbám. Čo to spraví s našou ekonomikou?

13.03.2018, 21:08
Na ekonomické dôsledky a vplyv na investície sme sa spýtali analytikov.

Koaličná strana Most-Híd včera oznámila, že začne rokovať so svojimi partnermi o možnosti predčasných volieb. "Chceme predčasné voľby alebo vystúpenie z koalície," na tejto definitíve sa dohodol po niekoľkohodinovom rokovaní Most-Híd. 

Dnešné rokovania však posun nepriniesli. Spýtali sme sa analytikov, čo predčasné voľby môžu znamenať pre slovenskú ekonomiku. 

Analytikom sme položili dve otázky:

1. Ako môžu predčasné voľby ovplyvniť slovenskú ekonomiku?

2. Ovplyvní to možné investície smerujúce na Slovensko?

Kamil Boros, analytik X-Trade Brokers:

1. Na ekonomiku nečakáme žiaden dopad.

2. Maximálne sa môže stať to, že niektoré rozpracované rokovania s potenciálnymi väčšími investormi sa zmrazia do výsledkov volieb, keďže nie je isté, či od novej vlády dostanú rovnaké podmienky štátnej podpory.

Vzhľadom na situáciu na trhu práce však ide len o marginálnu záležitosť. Mierne pozitívny dopad očakávame na verejné financie v strednodobom horizonte, keďže sa nebude konať predvolebné rozdávanie v takej miere, ako by sa konalo pred voľbami v roku 2020.

Jiří Cihlář, analytik finančných trhov Next Finance: 

1. Predčasné voľby by ovplyvnili slovenskú ekonomiku v prípade, že by razantne zmenili smerovanie Slovenska. Ak by ich výsledok viedol k väčšej uzavretosti slovenského hospodárstva, vplyv by to určite malo.

Stačí sa pozrieť na to, aké napätie vyvoláva D. Trump pri zavádzaní dovozných ciel. Priamo toto ale v prípade Slovenska nehrozí už kvôli tomu, že sa Slovensko nemôže na rozdiel od USA oprieť o silný vnútorný trh.

2. Každopádne v prípade striedania vládnej garnitúry na Slovensku by investori minimálne krátkodobo mohli cítiť určitú neistotu. Ak by sa navyše investori začali báť toho, že môže byť narušené podnikateľské prostredie skrz zmeny daňových zákonov, môže to ohroziť príchod veľkých zahraničných firiem na slovenský trh.

Na druhej strane iné (najmä mladé) firmy by mohli túto situáciu využiť ako ideálny štart k začiatku podnikania.

Peter Bukov, hlavný analytik TopForex:

1. Kľúčová otázka je, aký vplyv bude mať nová vláda, respektíve priebeh a dĺžka rokovaní o novej vláde, na slovenskú ekonomiku. Dnes prevláda relatívne pozitívny obraz Slovenska u zahraničných investorov. Svedčí o tom aj príchod viacerých investorov za posledné obdobie, z ktorých bola najvýraznejšia automobilka Jaguar Land Rover. 

2. Ak by sa novozvolené parlamentné strany dlho nevedeli dohodnúť na stabilnej koalícii, mohlo by to zneistiť nových potenciálnych zahraničných investorov. Neistota má totiž negatívny vplyv na rozhodovanie firiem a ich podnikateľských plánov do budúcna.

Ďalej je otázne, s akou ekonomickou politikou vyrukuje nová vláda – či bude štát predvídateľný partner schopný plniť si dlhové záväzky alebo nastolí kurz, ktorý bude mať negatívny dopad na finančné trhy a podnikateľské prostredie. Na zodpovedanie týchto otázok si ešte musíme ale počkať.

Čo je isté, je fakt, že predčasné voľby na Slovensku nebudú mať vplyv na európsku ekonomiku. Slovensko je veľmi malá ekonomika, aby sa aj prípadná dlhšia nestabilita prejavila napríklad na kurze eura.

Stanislav Pánis, analytik J&T BANKA: 

1. V zásade nepredpokladám v základnom scenári významný dopad prípadných predčasných volieb na slovenskú ekonomiku a to bez ohľadu na to, či budú ešte pred prázdninami alebo až na jeseň.

Naša otvorená ekonomika ťaží predovšetkým z cyklického externého oživenia, a súčasná vláda nemá veľkú zásluhu na tom, že sa jej darí a zrýchľuje tempo svojho rastu.

A teda vládna kríza v jej aktuálnom stave by sa nemala v podstate dotknúť hospodárstva, a stále očakávame, že dosiahne približne štvorpercentný rast v tomto roku. Až prípadné prehĺbenie krízy, ktoré by podkopalo ekonomický sentiment a viedlo s spomaleniu investícií a spotreby by malo negatívny dopad na náš rast.

2. Nepredpokladám to. Investori sa rozhodujú na základne iných kritérií ako toho, či budú alebo nebudú predčasné voľby. Pričom ani po nich sa nečaká, že smerovanie Slovenska sa obráti o 180 stupňov a nastanú tu veľké zmeny v podnikateľskom prostredí smerom k jeho zhoršeniu.

01 - Modified: 2023-11-24 13:16:03 - Feat.: - Title: Syn šéfky Európskej centrálnej banky sa prerátal. Prišiel takmer o všetky peniaze investované do kryptoaktív 02 - Modified: 2023-11-24 11:08:33 - Feat.: - Title: Megainvestícia Bruselu: Do energetických sietí v Európskej únii by mohlo ísť až 600 miliárd eur 03 - Modified: 2023-11-23 07:04:00 - Feat.: - Title: Obnova Ukrajiny? Chceme hľadať možnosti najmä v prihraničných regiónoch, tvrdí pre HN vicepremiér Peter Kmec 04 - Modified: 2023-11-19 14:26:20 - Feat.: - Title: Zatvoriť Slovalco bola veľká chyba, tvrdí v rozhovore pre HN šéf Dusla 05 - Modified: 2023-11-09 12:50:04 - Feat.: - Title: Banská Bystrica potrebuje strategický podnik aj letecké spojenie, tvrdí Pellegrini
menuLevel = 2, menuRoute = finweb/tema-tyzdna, menuAlias = tema-tyzdna, menuRouteLevel0 = finweb, homepage = false
25. november 2023 09:49