Tretia najväčšia ekonomika sveta čelí obrovskému dlhu - na konci minulého roka dosiahol verejný dlh krajiny približne 225 percent HDP. Krajina vychádzajúceho slnka je tak medzi vyspelými štátmi jednoznačne najväčším dlžníkom.
Aby sa Japonsko vysporiadalo s následkami prírodnej katastrofy, bude sa musieť zadlžiť ešte viac, a to medzi investormi vzbudzuje obavy. Zreteľne je to vidieť na poistení proti prípadnej neschopnosti Japonska dodržať svoje záväzky (takzvané credit default swap, CDS), ktoré v posledných dňoch výrazne zdraželo. Za poistenie vládnych dlhopisov v hodnote desiať miliónov dolárov museli včera záujemcovia zaplatiť 125 tisíc dolárov, v piatok to pritom bolo "len" 79 tisíc dolárov.
Japonsko sa tak dostalo zhruba na úroveň Saudskej Arábie (v jej prípade sa za rovnaké poistenie platí 132 tisíc dolárov) alebo Belgicko (147 tisíc dolárov). U veľmocí, ako sú Nemecko, USA alebo Británia, poistka stojí len zhruba 50 tisíc dolárov.
Lenže je tu jeden faktor, v ktorom sa Japonsko od týchto vysoko zadlžených krajín zásadne odlišuje. Takmer všetky dlhopisy, ktoré japonská vláda vydá, nakupujú domáce subjekty, banky a domácnosti, ktoré tak v súčasnosti držia asi 95 percent všetkých štátnych dlhopisov. Krajina je vďaka tomu omnoho menej závislá na vrtochoch svetových dlhopisových trhov.
Zdroj: MMF
Práve preto investori, ktorí stavili na problémy japonskej ekonomiky, zatiaľ skôr strácali. Ceny japonských štátnych dlhopisov napriek vysokému dlhu rástli. Ako včera upozornil denník The Wall Street Journal, v týchto dňoch dosiahli podobní investori úžasné zisky. Menší hedžový fond Commonwealth Opportunity Capital z Los Angeles napríklad zarobil niekoľko miliónov dolárov vďaka skokovému nárastu ceny za poistenie dlhopisov spoločnosti Tokyo Electric Power. Tej patria jadrové elektrárne poškodené zemetrasením. Počiatočná investícia fondu do nákupu poistenia pritom nedosahovala ani dvestotisíc dolárov.
https://www.youtube.com/embed/JpiRZEb2d58