Americké akcie dnes oslabili, na trhu pretrvávajú obavy z inflácie a z ekonomických dopadov šírenia koronavírusovej mutácie delta.
Dow Jonesov index, ktorý zahŕňa akcie tridsiatich popredných amerických podnikov, stratil 1,59 percenta a uzavrel na 33.843,92 bodu. Širší index S & P 500 sa znížil o 1,19 percenta na 4307,54 bodu a index Nasdaq Composite, v ktorom je zastúpených mnoho firiem z odvetvia vyspelých technológií, klesol o 0,44 percenta na 14.448,58 bodu.
Výrazný mesačný pokles
Za celý september sa Dow Jonesov index prepadol o 4,3 percenta. Zaznamenal tak najvýraznejší mesačný pokles od minuloročného októbra. Index S & P 500 sa v septembri znížil o 4,8 percenta a Nasdaq stratil 5,3 percenta. To predstavuje ich najvýraznejší pokles od vlaňajšieho marca, napísala agentúra Reuters.
Dnešnému poklesu akcií nezabránila ani správa, že americký Kongres schválil dočasný návrh rozpočtu, ktorý zabezpečuje financovanie federálnej vlády do tretieho decembra.
Zákonodarcom sa tak podarilo predísť tomu, aby sa federálnym agentúram minuli prostriedky na ich bežnú činnosť, čo by sa inak stalo o dnešnej polnocou miestneho času.
Na devízovom trhu dnes euro voči americkému doláru zostúpilo na najnižšiu úroveň od júla minulého roka, neskôr však časť svojich strát zmazalo. Krátko po 22:00 jednotná európska mena vykazovala pokles o zhruba 0,2 percenta na 1,1578 USD. Predtým oslabila až na 1,1563 USD.
Ročné maximum
Dolárový index, ktorý vyjadruje hodnotu dolára ku košu šiestich hlavných svetových mien, sa dnes vyšplhal až na ročné maximum nad 94,5 bodu. Krátko po 22:00 však strácal 0,1 percenta na 94,23 bodu.
Dolár v poslednej dobe ťaží z rastu výnosov z dlhopisov americkej vlády. Za ním stoja vyhliadky na sprísňovanie menovej politiky v Spojených štátoch. Posilňovanie doláru dnes ale podkopala správa o pokračujúcom raste počtu nových žiadateľov o podporu v nezamestnanosti v USA.
Americké ministerstvo práce dnes oznámilo, že počet nových žiadateľov o podporu v nezamestnanosti v USA sa minulý týždeň zvýšil o 11-tisíc na 362-tisíc. Prekonal tak očakávania analytikov a zaznamenal už tretí týždenný nárast za sebou.
Ministerstvo dnes ale tiež uviedlo, že ekonomika USA v druhom štvrťroku vzrástla v ročnom prepočte o 6,7 percenta. Mierne tak zvýšilo svoj predbežný odhad z konca augusta. Podľa neho rast predstavoval 6,6 percenta.