Najväčšia ruská ropná spoločnosť Rosnefť investuje miliardu dolárov (836 miliónov eur) do výstavby plynovodu v irackom Kurdistane s cieľom podporiť región pred referendom o nezávislosti 24. septembra a upevniť si postavenie vo sľubnom regióne. Informovala o tom agentúra Reuters.
Autonómny Kurdistan vyváža ropu nezávisle na Bagdadu od roku 2014. Štátna Rosnefť má záujem stať sa kľúčovým hráčom v jednom z najnovších a najrýchlejšie sa rozvíjajúcich regiónov sveta. Tento rok už oblasti poskytla úvery kryté budúcimi dodávkami ropy v rádoch miliónov dolárov.
Začiatkom júna sa s kurdskou vládou dohodla na prieskume a rozvoji piatich ropných polí. Teraz Rosnefť vykročila aj do sféry zemného plynu, do výstavby plynovodu bude investovať viac ako jenu miliardu dolárov. Príchodom ruského gigantu sa zintenzívni rozvoj objemných zásob zemného plynu, ktorý doteraz uskutočňovali len stredne veľké firmy.
Ruská spoločnosť si tým plní svoje ambície vo sfére plynárenského sektora, už dlho sa snaží postaviť domácemu konkurentovi Gazprom a dodávať zemný plyn do Európy. Exportná kapacita plynovodu by mala činiť až 30 miliárd metrov kubických ročne, čo predstavuje zhruba šesť percent európskeho dopytu po zemnom plyne a jednu šestinu existujúceho ruského vývozu plynu.
Podľa plánu má plynovod začať zásobovať Kurdistan v roku 2019, export by mal začať o rok neskôr.