Cena zlata od začiatku roka klesla o takmer desatinu na 1 760 amerických dolárov za uncu. Taktiež striebro tento rok stráca. Pokles o 18 percent na 710 dolárov za kilogram ho vracia na hodnoty pred pandémiou.
Výrazný pokles
Drahé kovy ako platina a paládium, hojne využívané v automobilovom priemysle, tento rok tiež zažívajú dvojciferný pokles. Naopak výrazne vzrástla cena ropy, plynu či uhlia. ČTK to povedal analytik Golden Gate CZ Pavel Ryba.
Zlato tak podľa neho zažíva určitú korekciu v porovnaní s rekordným rokom 2020, kedy jeho cena predovšetkým vplyvom koronavírusovej neistoty atakovala hranicu 2100 dolárov.
Tento rok žltému kovu nepridalo najmä zvýšenie úrokov u štátnych dlhopisov, ktoré mu v oblasti bezpečných prístavov konkurujú, ale ani posilňujúci sa dolár alebo postupne sa zvyšujúce úrokové sadzby, uviedol Ryba.
Platina od začiatku stratila 11 percent a dostala sa na 960 dolárov za uncu a paládium oslabilo o 21 percent na 1895 dolárov.
Na dôvodoch sa u paládia podieľa určité obmedzenie dopytu u automobiliek, ktoré utlmujú výrobu kvôli nedostatku čipov. "Napriek tohtoročným výkyvom bude zlato ďalej rásť. Pomôže mu okrem iného stále sa zvyšujúce svetová inflácia, ktorá z neho robí jediný spôsob bezpečného uloženia peňazí," upozornil Ryba.
Rope sa darí
Úplne opačný príbeh naopak zažíva ropa. "Takzvané čierne zlato sa posilnilo od začiatku roka o 55 percent a napríklad ropa WTI vystúpila v septembri opäť nad 75 dolárov za barel. Vyšší dopyt živia obavy z energetickej krízy, čo napokon dopadá na celý trh s energiami. Napríklad zemný plyn tento rok posilnil v obavách z nedostatku už o viac ako 130 percent a výnos na uhlie tento rok prekročil hranicu 170 percent," doplnil analytik Porte Vratislav Zámiš.
Zaujímavý je podľa neho vývoj aj u stavebného dreva, ktoré patrilo v polovici roka medzi žeravé komodity. V máji vystúpila jeho hodnota na viac ako 1 500 dolárov, lenže na konci septembra už je cena menej ako polovičná. V porovnaní so začiatkom roka tak drevo stráca cez 28 percent.