Pred 13 rokmi pritom firma spustila veľkolepé investičné ťaženie na Balkáne. To sa teraz chýli ku koncu.
ČEZ už svojich akcionárov informoval, že je pripravený začať predávať svoj majetok v balkánskych krajinách a celej juhovýchodnej Európe, uviedol server e15.cz. "Ak sa objaví zaujímavá ponuka na akékoľvek aktíva, bude sa ňou ČEZ, samozrejme, zaoberať," potvrdil hovorca energetickej spoločnosti Roman Gazdík.
Problematické investície
Investície sa totiž ukázali ako problematické. Týka sa to najmä expanzie v Bulharsku, kde ČEZ uskutočnil svoju prvú zahraničnú investíciu, keď v roku 2004 kúpil za 281,5 milióna eur bulharské distribučné firmy. K nim si potom pribral elektráreň vo Varne.
"Za 100 percent akcií vo Varne zaplatil ČEZ viac než 206 miliónov eur. Ďalších takmer 100 miliónov eur sa potom použilo na navýšenie základného kapitálu elektrárne," povedal Gazdík.
Ostré spory
Nasledovali ale ostré spory s bulharskými regulačnými úradmi, ktoré vyústili do medzinárodnej investičnej arbitráže. Tú skupina odštartovala v minulom roku a žiada v nej stovky miliónov eur. Práve tento spor vyústil do rozhodnutia tamojšiu spoločnosť predať.
Okrem bulharských firiem ale môžu byť na predaj aj ďalšie zahraničné spoločnosti. ČEZ spoločne s tureckou Akkök Group vlastní v Turecku elektrárne a distribučnú spoločnosť. Tie by podľa Gazdíka mohol predať. Vzhľadom na zložitú politickú situáciu v Turecku, ktorá výrazne oslabila tureckú líru, sa však záujemcovia príliš nepohrnú.
Štátna podpora
"Turecko je momentálne asi nepredajné," myslí si analytik Českej sporiteľne Petr Bártek.
Okrem toho pred tromi rokmi ČEZ uvažoval o tom, že pre zníženie štátnej podpory predá aj časť veterného parku v Rumunsku. Odvtedy sa ale podpora zlepšila.