Továrne v čínskom meste Yiwu, ktoré vyrábajú vianočné ozdobné predmety takmer pre celý svet, trápi veľký nedostatok materiálu, čo samozrejme zvyšuje výrobné náklady.
Vyššiu cenu za vianočné dekorácie tiež ovplyvňuje oneskorená doprava a nedostatok energie v Číne, kvôli ktorému muselo mnoho tovární pozastaviť výrobu.
Mesto Yiwu, ktoré sa nachádza približne 280 kilometrov juhozápadne od Šanghaja a má vyše milióna obyvateľov, ročne vyrobí zhruba 80 percent všetkých vianočných dekorácií, ktoré sa predávajú po celom svete, z čoho 45 percent mieri do Spojených štátov. Dekorácie vyrobené v Yiwu majú hodnotu okolo 6,1 miliardy dolárov (takmer 5,3 miliardy eur).
Ceny energií zdraželi o 10 percent
Hoci veľká časť objednávok vianočných ozdôb už bola podľa generálneho tajomníka Združenia priemyslu vianočných výrobkov Yiwu Caia Qinlianga odoslaná, majitelia tovární potvrdzujú, že ceny za tovar budú tento rok vyššie.
„Zdražujú kovy aj plasty a je oneskorená lodná doprava. Od júna už sme museli zvýšiť ceny zhruba o 10 percent, pretože máme vyššie náklady za materiál. Navyše sme teraz v októbri museli obmedziť výrobu na tri dni v týždni, pretože je síce hlavná sezóna, ale nemáme ani čím svietiť,“ hovorí pre agentúru Bloomberg majiteľ jednej z yiwuských tovární Čchen Ťiang.
Posledné dve sezóny sú pre výrobcov vianočných dekorácií náročné. V minulom roku totiž kvôli pandémii došlo k rozvratu celosvetového prepravného priemyslu a mnoho zákazníkov svoje objednávky rušilo, pretože bolo jasné, že aj tak nedorazia včas.
Tento rok sa však zdalo, že už bude situácia okolo Vianoc stabilná a zákazníci preto začali vo veľkom objednávať s predstihom, aby si zaistili včasné a úspešné dodanie do Vianoc.
Čína zažíva veľký nárast nákladov
Kvôli veľmi skorým a veľkým objednávkam sa však na dodávateľské a výrobné firmy vytvoril ešte väčší tlak. Prudko stúpajú ceny jednotlivých komodít a Čína momentálne zažíva najväčší nárast nákladov v továrňach za posledných 26 rokov.
„Za vyššie náklady nakoniec budú platiť spotrebitelia. Vývozcovia a globálne značky môžu náklady absorbovať len dočasne, ale spoločnosti nebudú podnikať, pokiaľ budú v strate. Ak z trhu odíde viac spoločností, ponuka sa zníži a ceny ďalej porastú, pretože zostávajúci výrobcovia budú mať väčšiu cenovú silu,“ uzatvára predpoveď Ding Shuang, hlavný ekonóm v spoločnosti Standard Chartered.