Reuters
StoryEditor

Lufthansa prvýkrát od začiatku pandémie zaznamenala zisk

03.11.2021, 11:26
Autor:
ČTKČTK
Pomohol jej k tomu aj dopyt po osobnej leteckej doprave po tom, čo sa zmiernili protipandemické opatrenia.

Nemecká letecká spoločnosť Lufthansa sa v treťom štvrťroku prvýkrát od začiatku pandémie vrátila k zisku. Pomohol jej k tomu priaznivý vývoj v nákladnej doprave a tiež oživenie dopytu po osobnej leteckej doprave po zmiernení koronavírusových reštrikcií. Očistený prevádzkový zisk za júl až september predstavoval 17 miliónov eur (434,5 milióna Sk) v porovnaní so stratou takmer 1,3 miliardy eur v rovnakom období vlani, uviedla dnes firma.

Analytici podľa ankety firmy čakali v treťom štvrťroku prevádzkovú stratu, a to 33 miliónov eur. Tržby sa takmer zdvojnásobili na 5,2 miliardy eur, analytici v priemere čakali tržby 5,5 miliardy eur. Čistá strata sa znížila na 72 miliónov eur z takmer dvoch miliárd eur vlani.

K zisku prispela v treťom štvrťroku hlavne nákladná doprava. Pravidelná osobná letecká doprava vykázala stratu, dopyt od cestujúcich sa však začína zvyšovať vďaka zmierneniu koronavírových obmedzení. Podľa aeroliniek sa počet rezervácií vrátil na štyri pätiny úrovne pred krízou a silný je záujem o letenky v prémiovej triede. V budúcom roku chce Lufthansa ponúkať viac ako 70 percent svojej obvyklej kapacity.

"Vďaka rastu dopytu po služobných cestách a rekordnému výsledku Lufthansa Cargo sme zvládli ďalší míľnik na ceste z krízy," uviedol generálny riaditeľ Carsten Spohr. Lufthansa minulý mesiac dokončila plán zvýšiť kapitál o dve miliardy eur, aby mohla splatiť vládnu finančnú pomoc.

Spohr dodal, že za celý tento rok plánuje firma znížiť prevádzkovú stratu oproti minulému roku aspoň o polovicu. Vlani prevádzková strata predstavovala takmer 5,5 miliardy eur, uviedla agentúra DPA.

21. máj 2022 09:39