TASR/AP
StoryEditor

Pandémia koronavírusu pripravila Čechov o päť rokov ekonomického rozvoja

06.11.2021, 09:51
Autor:
TASRTASR
Takzvaný pandemický pokles menej zasiahol dôchodcov a vysokoškolákov.

Pandémia nového koronavírusu pripravila Čechov o päť rokov ekonomického rozvoja. Najviac pritom zasiahla ľudí v produktívnom veku s nižším vzdelaním.

Informoval o tom portál idnes.cz s odvolaním sa na Index finančnej situácie domácností, ktorý dlhodobo sleduje stredisko empirických výskumov STEM v spolupráci s poradenskou spoločnosťou KPMG.

Index finančnej situácie sa opiera o subjektívne výpovede o stave domácností. Mapuje vývoj finančnej situácie za uplynulý rok, výhľad do budúceho roka a aktuálnu finančnú situáciu domácností. Tá je teraz na úrovni roku 2017.

"Pre krízu spôsobenú ochorením COVID-19 pravdepodobne stratíme päť rokov ekonomického rozvoja, ak pripustíme, že nekonečný rast bol možný," poznamenal Martin Buchtík, sociológ a riaditeľ STEM.

Takzvaný pandemický pokles menej zasiahol dôchodcov a vysokoškolákov. Tí často pracujú z domu, na tzv. home office, či expertných pozíciách v oblastiach, ktoré obmedzenia spojené s pandémiou tak nezasiahli.

"Zásah znáša menej vzdelaná skupina ľudí, ktorá je ešte v produktívnom veku," dodal.

Približne štvrtina (25 %) obyvateľov Česka sa domnieva, že sa ich finančná situácia v budúcom roku zhorší. Naopak, zlepšenie očakáva iba 17 percent respondentov.

V máji pritom Česi hodnotili svoju budúcnosť o niečo optimistickejšie. Navyše prieskum sa uskutočnil ešte pred tým, než sa ľudia dozvedeli o zdražovaní energií.

"Najmä domácnosti ľudí v dôchodkovom veku a vdovy a vdovci patria do skupiny, ktorá bude pravdepodobne tvrdo zasiahnutá," skonštatoval Buchtík.
Celkom si od začiatku pandémie polepšila len desatina opýtaných, 28 % ľudí naopak uviedlo, že si finančne pohoršili.

Najviac utrpeli ľudia s najnižšími príjmami. V tejto skupine stratilo časť príjmov 38 % respondentov. Desatina najchudobnejších sa pre túto stratu priblížila k vážnym finančným problémom.
Zaujímavé je, že v hodnotení budúcnosti prevláda celkovo mierny optimizmus.

"Domácnosti sa cítia relatívne komfortne v porovnaní s finančnou krízou z rokov 2009 a 2010, ale zažívajú niečo, na čo neboli zvyknutí, a to je previs dopytu nad ponukou a inflačné tlaky," povedal Mojmír Hampl, riaditeľ služieb pre finančný sektor KPMG v Českej republike.

Ekonóm pripomenul, že aktuálny vývoj je úplne odlišný od toho, čo ľudia zažili za predchádzajúcej krízy. Teraz nestrácajú príjmy, nezamestnanosť zostáva nízka v celej Európskej únii a obzvlášť v Česku. Reálne príjmy stúpajú, obmedzená je naopak ponuka. Výhľad verejných rozpočtov je však veľmi zlý, prognózy navyše počítajú s vysokou infláciou.

01 - Modified: 2022-08-08 13:19:06 - Feat.: - Title: Zisk farmafirmy BioNTech kvôli nižšiemu dopytu po vakcíne klesol o 40 percent 02 - Modified: 2022-08-08 08:55:17 - Feat.: - Title: Biochemik: Dlhý covid dokáže aj „vyklovať mozog“, nesie so sebou ďalšie vážne problémy 03 - Modified: 2022-08-08 08:30:55 - Feat.: - Title: Covid na Slovensku: Z PCR testov zistili vyše sto prípadov, pribudli štyri úmrtia 04 - Modified: 2022-08-07 09:28:50 - Feat.: - Title: "Čínsky" Havaj sa uzavrel aj s turistami. 80-tisíc návštevníkov nesmie týždeň opustiť krajinu 05 - Modified: 2022-08-07 12:22:23 - Feat.: - Title: Na rozbehnutie sexshopu mu požičal otec. Dnes má ročný obrat viac ako 800-tisíc eur
menuLevel = 2, menuRoute = finweb/zahranicna-ekonomika, menuAlias = zahranicna-ekonomika, menuRouteLevel0 = finweb, homepage = false
09. august 2022 03:06