Americká centrálna banka zrýchli sprísňovanie menovej politiky. Mesačný objem nákupu dlhopisov bude znižovať dvojnásobným tempom, než predtým avizovala.
V marci tento program zrejme úplne ukončí. Banka ďalej očakáva, že v budúcom roku trikrát zvýšia úrokové sadzby, uviedla vo vyhlásení. Americká banka reaguje na oživovanie ekonomiky z útlmu spôsobeného pandémiou Covid-19 a na vysokú infláciu.
Naďalej nulové sadzby
Svoju základnú úrokovú sadzbu Americká banka naďalej drží v rozpätí nula až štvrť percenta.
Vzhľadom na to, že inflácia už nejaký čas presahuje dve percentá, menový výbor očakáva, že "bude vhodné zachovať" súčasné takmer nulové úrokové sadzby, kým sa trh práce nevráti k plnej zamestnanosti, uviedla banka vo vyhlásení.
Centrálna banka v ňom začala dôkladnejšie vymedzovať "normalizáciu" menovej politiky po takmer dvoch rokoch mimoriadneho úsilia o vyliečenie ekonomiky z následkov pandémie, napísala agentúra Reuters.
K tomu, aby sa inflácia vrátila k dvojpercentnému cieľu centrálnej banky, odhadujú predstavitelia banky, že základná jednodňová úroková sadzba bude musieť do konca roku 2022 vzrásť na 0,9 percenta, v roku 2023 bude potrebné pokračovať vo zvyšovaní na 1,6 percenta a v roku 2024 na 2,1 percenta.
Teraz je na rade trh práce
Prípadné zvyšovanie sadzieb bude podľa spoločnosti teraz závisieť od vývoja trhu práce.
V nových ekonomických projekciách Americká banka odhaduje, že inflácia v budúcom roku dosiahne 2,6 percenta oproti 2,2 percenta, ktoré predpokladala v septembri. Miera nezamestnanosti podľa nej klesne na 3,5 percenta.
Hoci vývoj ekonomiky je s ohľadom na nový variant koronavírusu omikronu neistý, banka teraz prognózuje, že rast americkej ekonomiky by sa mal budúci rok pohybovať okolo štyroch percent, zatiaľ čo v septembri centrálna banka odhadovala 3,8 percenta.