Grécky parlament dnes schválil balík nových reformných opatrení, ktoré sú podmienkou pre pokračovanie zahraničnej finančnej pomoci zadlženej krajine. Informovali o tom grécke médiá.
Zmeny sa týkajú daní, energetiky i práce. Vedú k reštrukturalizácii sociálnych dávok na deti, zavádzajú nové postupy pre uzatváranie a splácanie pôžičiek a tiež sťažujú odborom možnosť vyhlásiť štrajk.
Za hlasovalo 154 poslancov vládnej koalície ľavicovej formácie Syriza a nacionalistickej strany Nezávislí Gréci.
Proti boli zástupcovia inak značne nesúrodej opozície tvorenej konzervatívnou Novou demokraciou, centristov či neonacistami zo strany Zlatý úsvit. Liberáli sa ale zdržali hlasovania o sprísnení podmienok pre vyhlasovanie štrajkov, ktoré sa v krajine konajú ako na bežiacom páse.
Prerušenie výkonu práce ako forma protestu je odteraz možná, len ak bude s takýmto krokom súhlasiť viac ako polovica členov odborov. Doteraz stačil súhlas 20 percent odborárov a v niektorých prípadoch len rozhodnutie predsedníctva.
Na protest proti novým úsporným opatreniam a reformám dnes zamestnanci po celom Grécku štrajkovali. Úplne ochromená bola mestská hromadná doprava v Aténach. Chaos panoval tiež v medzimestskej a leteckej doprave.
Popoludní a večer sa v Aténach a v druhom najväčšom meste Solúne konali protestné demonštrácie za účasti niekoľkých tisícok ľudí. V gréckej metropole pred budovou parlamentu použila polícia proti niektorým manifestantom slzný plyn a ohlušujúce granáty.
Grécko sa v máji 2010 ocitlo na pokraji štátneho bankrotu a muselo požiadať Európsku úniu a Medzinárodný menový fond (MMF) o úverovú pomoc. Tretí záchranný balík vo výške 86 miliárd eur má vypršať tento rok v auguste, po tomto dátume by si Grécko malo začať opäť požičiavať samo na finančných trhoch.