Dodávky ruského plynu do Nemecka cez plynovod Jamal zostávajú po víkendovom prepade nízke. Vyplýva to z údajov nemeckého prevádzkovateľa plynovodnej siete Gascade.
Plynovodom prúdi ruský plyn cez Bielorusko a Poľsko do Nemecka. Cena kľúčového kontraktu na zemný plyn sa dnes vyšplhala na 146,73 eura a blíži sa októbrovému maximu 155 eur.
Údaje Gascade ukazujú, že sa prietok znížil, keď ruský dodávateľ plynu do Európy, spoločnosť Gazprom, začal v piatok plniť druhú linku plynovodu Nord Stream 2. To vyvolalo v Európe obavy o dodávky elektriny.
Objemy plynu klesajú
Prietok na meracej stanici v nemeckej obci Mallnow na nemecko-poľskej hranici klesol dnes ráno na hodinový objem 366 734 kilowatthodín.
V sobotu to bolo viac ako 1,2 milióna a v piatok viac ako desať miliónov kilowatthodín. Priemerný objem prietoku týmto potrubím, ktoré je hlavným tranzitom ruského plynu do Európy, sa tento mesiac v priemere pohyboval od deviatich miliónov do 12 miliónov kilowatthodín.
Gazprom objemy pre tranzit potrubím na december nerezervoval. Kapacitu nakupuje v denných aukciách.
Takzvané nominácie, čiže požiadavky, na pondelkové objemy na meracej stanici v obci Veľké Kapušany na slovensko-ukrajinskej hranici, čo je ďalšia významná tranzitná linka do Európy, boli na 953 313 megawatthodiny, čo je 89,97 milióna kubických metrov. Držali sa tak na podobnej úrovni ako celý tento mesiac.
Prudký rast cien
Gazprom podľa agentúry Reuters neobjednal ďalšiu prepravnú kapacitu na január cez meraciu stanicu Sochranovka pri hranici s Ukrajinou.
Firma dnes zopakovala, že plyn dodáva podľa požiadaviek zákazníkov a že zmluvné záväzky plnia. Analytici spoločnosti ICIS sa domnievajú, že najnovší pokles dodávok do severozápadnej Európy súvisí okrem Nord Streamu 2 aj s neobvykle chladným počasím v Rusku.
Európa tento rok zažíva prudký rast cien zemného plynu. Moskva sa v tejto súvislosti stala terčom obvinenia, že sa obmedzovaním dodávok plynu snaží prinútiť Nemecko a Európsku úniu k rýchlemu schváleniu prevádzky plynovodu Nord Stream 2.
Rusko takéto obvinenia odmieta a poukazuje na faktory, ktoré k rastu cien plynu výrazne prispievajú. Okrem vysokého dopytu je to aj rast cien skvapalneného zemného plynu (LNG), ktorý Európa dováža z mimoeurópskych oblastí.