Slovensko po poklese nezamestnanosti na historické minimá pod hranicu šiestich percent zjednoduší zamestnávanie cudzincov. Krajina zároveň zavedie limit na podiel zamestnancov zo zahraničia mimo EÚ vo firmách. Zmenou zákona o tom dnes rozhodol parlament, ktorý zároveň schválil zavedenie príspevku na presťahovanie za prácou.
Podniky sa už dlhší čas sťažujú na nedostatok kvalifikovanej pracovnej sily a začali vo väčšom počte angažovať cudzincov. Pre otvorenie slovenského pracovného trhu sa vyslovili aj zástupcovia automobilového priemyslu, ktorý je hlavným ťahúňom ekonomiky.
Po novom podniky jednoduchšie zamestnajú cudzincov z takzvaných tretích krajín mimo EÚ, v regiónoch s nezamestnanosťou nižšou ako päť percent za predpokladu, že ide o nedostatkovú profesiu.
Zoznam týchto profesií vytvoria úrady, patriť medzi ne budú zrejme napríklad robotnícke pozície v priemysle. Zároveň z celkového počtu zamestnancov v podniku budú môcť cudzinci z tretích štátov tvoriť od mája nanajvýš 30 percent.
Na konci vlaňajška firmy na Slovensku zamestnávali vyše 49-tisíc osôb zo zahraničia. Väčšinu z nich tvorili občania iných krajín EÚ, ktorí vzhľadom na voľný pohyb osôb v rámci európskej dvadsaťosmičky nemusia získať povolenie slovenských úradov na prácu.
Minister sociálnych vecí Ján Richter (Smer-SD) skôr odhadol, že cudzinci by mohli obsadiť najmenej desať percent z celkového počtu viac ako 69-tisíc voľných pracovných miest, ktoré na konci vlaňajška evidovali úrady práce.