Holandsko plánuje premeniť farmu na pestovanie morských rias v Severnom mori na obriu slnečnú elektráreň, ktorá by mala začať dodávať elektrinu na pevninu za zhruba tri roky. Projekt prichádza v čase, keď má Holandsko problémy s obmedzením používania fosílnych palív a splnením cieľov zníženia emisií skleníkových plynov, pretože roky nedostatočne investovalo do obnoviteľných zdrojov energie, píše agentúra Reuters.
Projekt pripravuje a bude prevádzkovať konzorcium zložené z producentov elektriny, vedcov a výskumníkov, uviedol Allard van Hoeken, zakladateľ firmy Oceans of Energy, ktorá je súčasťou konzorcia a projekt vypracovala.
Po počiatočnom pilotnom programe chce konzorcium prevádzkovať do roku 2021 plávajúce solárne panely s rozlohou 2500 metrov štvorcových. Pilotný program s panelmi o rozlohe 30 metrov štvorcových, ktorý otestuje zariadenia, poveternostné podmienky, vplyv na životné prostredie a energetický výkon, má byť spustený tento rok v lete.
Plávajúce elektráreň na mori rieši problémy s nedostatkom pôdy. Má ale aj ďalšie výhody, upozornil Wilfried van Sark z Utrechtskej univerzity, ktorý sa podieľa na projekte. Na more viac svieti slnko a je tu aj výhoda chladenie panelov, čo zvýši produkciu o 15 percent. Pokiaľ bude projekt úspešný, je tu priestor pre expanziu týchto elektrární, na rozdiel od preplnenej pevniny.
Panely pre elektráreň na mori musia byť odolnejšie než pre elektrárne na pevnine, musí zohľadňovať drsnejšie poveternostné podmienky a prílivové a odlivové zmeny. Panely bude tiež možné ukotviť medzi existujúce veterné turbíny a prepojiť rovnakými káblami, ktoré budú elektrinu prenášať koncovým užívateľom.
Van Hoeken očakáva, že energia zo slnečných panelov na mori bude nakoniec lacnejšia ako z veterných turbín na mori a energetických zdrojov na pevnine, hlavne kvôli absencii nákladov na pozemky.