Rakúsko musel opustiť prvý imám na základe tri roky platného zákona, ktorý okrem iného zakazuje financovanie mešít a moslimských spolkov zo zahraničia. Yakup A. z dolnorakúskej obce Sankt Veit an der Gölsen odcestoval do Turecka v stredu, informoval denník Kurier.
Yakup A. pôsobiaci v mešite v Sankt Veit južne od Sankt Pöltenu bol podľa denníka financovaný zo zahraničia. Server haberjournal.at, publikujúci v turečtine, informoval, že imámovi nebolo predĺžené vízum, pretože v Rakúsku pôsobil z poverenia tureckého úradu pre náboženské záležitosti. Predminulý týždeň bol vyzvaný na opustenie Rakúska.
Pre Turecko-islamskú únii pre kultúrnu a sociálnu spoluprácu v Rakúsku (ATIB), ktorá je najväčším združením mešít v alpskej republike, predstavuje nový zákon o islame problém, podotkol Kurier. Zákon totiž postihuje 65 moslimských duchovných. ATIB kvôli norme podal žalobu na rakúsky ústavný súd.
Zákon z roku 2015 priniesol rakúskym moslimom nové práva i povinnosti. Zavádza napríklad vysokoškolské teologické štúdium islamu, moslimovia vďaka nemu majú právo na duchovnú starostlivosť v armáde, vo väzniciach alebo v nemocniciach.
Islamské náboženské spolky však tiež majú povinnosť zbaviť funkcií svojho hodnostára, ak sú odsúdení k aspoň ročnému väzeniu. Svoju funkciu nesmie vykonávať ani v prípade, že "trvalo ohrozuje verejnú bezpečnosť, poriadok, zdravie a morálku či práva a slobodu druhých".
Podľa odhadov rakúskeho ministerstva vnútra žije v Rakúsku, ktoré má zhruba 8,7 milióna obyvateľov, približne 700 tisíc moslimov. V krajine je viac ako 400 moslimských modlitební a mešít.
Francúzsky prezident Macron minulý týždeň oznámil hlavné body reformy islamu v krajine. Medzi ne napríklad patrí zbavenie sa vplyvu arabských štátov, kontrolovať výučbu imámov a zmeniť financovanie výstavby mešít a vyplácanie miezd moslimským duchovným.