Ceny ropy pokračujú v raste aj na začiatku nového týždňa. Podporuje ich v tom zotavovanie na akciových trhoch, ako aj rastúce napätie na Blízkom východe, v regióne, ktorý je kľúčovým exportérom komodity. V minulosti sa taktiež krajiny vyvažajúce ropu dohodli na obmedzení ťažby, aby zdvihli jej cenu.
Cena severomorskej ropnej zmesi Brent s dodávkou v apríli vzrástla do 7.52 h SEČ o 47 centov na 65,31 USD za barel. Za celý minulý týždeň sa zvýšila o viac než 3 percenta.
Vzrástla aj cena americkej ľahkej ropy WTI s marcovým kontraktom. Dosiahla 62,37 USD za barel, čo oproti predchádzajúcej uzávierke predstavuje rast o 69 centov.
Napätie na Blízkom Východe
Pod rast cien ropy sa do veľkej miery podpísali najnovšie vyjadrenia izraelského premiéra Benjamina Netanjahua, ktorý v nedeľu vyhlásil, že Izrael je pripravený zakročiť nielen proti spojencom Iránu na Blízkom východe, ale aj Iránu samotnému.
"Zakročíme nielen proti prostredníkom Iránu, ale aj proti Iránu samému. Mám pre teheránskych tyranov odkaz: neskúšajte odhodlanie Izraela," vyhlásil izraelský premiér na Mníchovskej bezpečnostnej konferencii.
Rast cien ropy by bol ešte výraznejší, opačným smerom však na ne zapôsobili informácie o počte aktívnych ropných vrtov v USA. Ich počet minulý týždeň vzrástol o sedem na 798. To je najvyšší počet od apríla 2015.
Obmedzenie ťažby
Organizácia krajín vyvážajúcich ropu sa ešte v predvlani dohodla, že zníži ťažbu o viac ako milión barelov denne.
Dohoda popredných ťažobných krajín o znížení dodávok ropy na trh, ktorej cieľom je podporiť ceny suroviny, by v tomto roku mohla mať negatívny vplyv na ruskú ekonomiku. Uviedla to dnes ruská centrálna banka.
Organizácia krajín vyvážajúcich ropu (OPEC) sa predvlani dohodla, že zníži ťažbu o 1,2 milióna barelov denne. K dohode sa pripojili aj niektoré ďalšie významné ťažobné krajiny na čele s Ruskom, ktoré sľúbili produkciu obmedziť o ďalších 558 tisíc barelov denne. Dohoda bola vlani v novembri predĺžená o deväť mesiacov, do konca tohto roka.