Miliardár a zakladateľ spoločnosti Microsoft najnovšie predpovedá v Spojených štátoch ďalšiu finančnú krízu, podobnú tej z roku 2008, ktorá sa neskôr rozšírila do celého sveta.
Podľa portálu businessinsider.com si je Gates istý, že ďalšia kríza svet neminie, ale nevie povedať, kedy presne.
Množstvo ekonómov krízu z roku 2008 považuje za najväčší hospodársky pokles od Veľkej hospodárskej krízy z 30. rokoch 20. storočia.
Finančná kríza z roku 2008 zapríčinila veľkú recesiu, ktorá len na americkom kontinente zapríčinila stratu skoro deviatich miliónov pracovných miest a čistá hodnota majetku domácností v USA klesla o viac ako 19 biliónov dolárov.
"Napriek tejto predpovedi som optimistický, nakoľko inovácie a kapitalizmus zlepšuje celosvetovo situáciu pre ľudí,“ vyjadril sa Gates.
I’m on @reddit right now if you want to ask me anything: https://t.co/HXMsI0lSK1 pic.twitter.com/1UxthPgCjz
— Bill Gates (@BillGates) 27. februára 2018
Ostatní ekonómovia sa k budúcemu ekonomickému vývoju stavajú optimistickejšie.
"Globálna ekonomika vstúpila do nového roka v oveľa lepšej kondícií, než pred rokom. Všeobecne sa očakáva, že silný synchronizovaný ekonomický rast pozorovaný najmä od druhej polovice uplynulého roka bude pokračovať a silná konjunktúra bude sprevádzať svetovú ekonomiku aj nasledujúce mesiace,“ povedal analytik Across Private Investments Jakub Rosa.
Hospodárstvo a mzdy rastú, nezamestnanosť klesá a inflácia sa pozvoľne dostáva bližšie k cieľu centrálnych bánk. Čím lepšie budú prognózy ekonomiky prichádzať , tým agresívnejšie budú centrálne banky sprísňovať ich štedré menové stimuly.
Americká centrálna banka FED už s procesom začala.
,,Menové podmienky sú v historickom kontexte aj napriek postupnej normalizácii naďalej uvoľnené a väčšina ekonomík zatiaľ neprekonala svoj potenciál. Reálne úrokové sadzby (nominálne – inflácia) sú navyše stále záporné. To všetko sú náznaky toho, že sa v súčasnosti nenachádzame na začiatku ďalšej krízy, ale v poslednej fáze ekonomického cyklu. Postupná normalizácia menových politík je s cieľom zabrániť prehrievaniu ekonomiky toho najlepším dôkazom,“ skomentoval Rosa.
Ronald Ižip, analytik Trim Broker tvrdí, že je nepravdepodobné, že udalosti z roku 2008 sa začínajú opakovať. Vtedy sme prežívali globálnu bublinu nehnuteľností, teraz nevidíme žiadnu konkrétnu bublinu. Navyše sú finančné inštitúcie zdravšie ako predtým. Slušne rastie aj globálna ekonomika a inflácia je stále nízka.
"Svetová ekonomika by mala rásť najrýchlejším tempom za ostatných osem rokov, firemné zisky by mali pokračovať v raste a menová politika by sa mala normalizovať len pomaly. Investičné prostredie je tak stále priaznivé," povedal Stanislav Pánis, analytik J&T Banky.
Ak nepríde k neočakávaným udalostiam, či už ekonomickým, alebo politickým, tak globálna ekonomika a finančné trhy môžu rásť aj naďalej. Všetko má však svoj koniec a je len otázkou času, kedy sa ekonomika prehupne z vrcholu do recesie. Predpovedať načasovanie príchodu ďalšej krízy je náročné. Všetko nasvedčuje tomu, že ekonomika bude aj naďalej rásť najbližšie mesiace, či roky.