Na európskom kontinente v poslednej dobe vzrástla dostupnosť a čistota kokaínu, ktorý je najčastejšie užívanou nelegálnou stimulačnou drogou v Európe. Vo svojej výročnej správe o tom dnes informovalo Európske monitorovacie centrum pre drogy a drogovú závislosť (EMCDDA).
Správa tiež zdôrazňuje obavy týkajúce sa vysokého počtu úmrtí v dôsledku predávkovania drogami v Európe, ktorý sa v uplynulých štyroch rokoch stále zvyšuje. Česko sa podľa správy ďalej drží na čele rebríčka užívateľov kanabisu, je tiež hlavným zdrojom pervitínu v Európe.
Odhaduje sa, že v roku 2016 v krajinách Európskej únie, Turecku a Nórsku zomrelo na predávkovanie viac ako 9000 ľudí. Stalo sa tak predovšetkým v súvislosti s heroínom a ďalšími opioidy - aj keď často v kombinácii s inými látkami, najmä s alkoholom a benzodiazepínami. V roku 2015 to bolo podľa odhadov centra 8441 úmrtí.
Zvýšená dostupnosť kokaínu v Európe súvisí podľa EMCDDA s väčšou mierou pestovania koky a výroby kokaínu v Latinskej Amerike. Správa uvádza, že medzi rokmi 2014 a 2016 o pätinu (na 30.300 klientov) stúpol počet ľudí, ktorí prvýkrát nastúpili na liečbu kvôli problémom s touto drogou.
Kokaín na vzostupe
Kokaín bol navyše druhou najčastejšie zaznamenanou drogou pri hospitalizácii pre akútne stavy v súvislosti s užívaním drog v sieti 19 vybraných nemocníc v roku 2016. Zvýšil sa aj počet prípadov zadržania zásielok kokaínu a množstve zvyškov tejto drogy vo splaškových vodách v 26 z 31 miest, ktoré pre dané obdobie poskytli dáta.
Najviac zvyškov kokaínu bolo zistených v odpadových vodách v Belgicku, Holandsku, Španielsku a Británii; najnižšiu úroveň bola hlásená zo skúmaných východoeurópskych miest.
Zdrojom pervitínu je Česko
Európa je podľa správy nielen významným trhom s nelegálnymi drogami, ktoré sa sem pašujú z radu regiónov sveta, ale tiež stále dôležitejším regiónom pre samotnú výrobu narkotík. EMCDDA poukazuje napríklad na zvýšenie počtu zničených laboratórií na výrobu extázy či rozšírenie a väčšie zapojenie organizovanej trestnej činnosti do výroby metamfetamínu.
Zdrojom väčšiny metamfetamínu je pritom v Európe dlhodobo Česko a novo aj pohraničné oblasti susedných krajín. V roku 2016 bolo v Európe hlásených 291 nelegálnych laboratórií na výrobu metamfetamínu, z čoho 261 bolo v ČR.
Najčastejšie užívanou drogou ostáva konope
Najčastejšie užívanou nelegálnou drogou v Európe zostáva konope. V roku 2016 sa v Európe konope týkali viac ako tri štvrtiny z 800 tisíc trestných činov spojených s užívaním alebo držaním drog. Ide tiež o najčastejšie zachytenou drogu - v roku 2016 bolo v EÚ ohlásené 763 tisíc prípadov zadržania kanabisových produktov.
EMCDDA tiež varuje pred možnými dôsledkami zmien v legalizáciu konope v niektorých častiach Severnej a Južnej Ameriky, ktoré viedli v týchto oblastiach k rýchlemu rozvoju komerčného trhu s rekreačným kanabisom. To má za následok inovácie v systéme dodávok a vo vývoji kanabisových produktov, napríklad náplní do elektronických cigariet či jedlých produktov.
Správa tiež poukazuje na to, že významným problémom z hľadiska verejného zdravia zostávajú takzvané "nové drogy", teda psychoaktívne látky, vrátane syntetických kanabinoidov, katinónov, opioidov a benzodiazepínov. Bolo síce zistené menej nových typov psychoaktívnych látok (v roku 2017 ich bolo 51, zatiaľ čo v roku 2015 to bolo 98), celkový počet dostupných nových psychoaktívnych látok ale zostáva vysoký a existuje tiež viac dôkazov o ich škodlivosti.